Wargaming Zone     

Zadanie taktyczne nr 2
Data: Sob 28 Sie, 2004
Autor: Andreas Godziński
Zapraszamy do udziału w kolejnym teście wargamingowym. Tym razem zadanie taktyczne jest bardziej rozbudowane i składa się z kilku części

Test jest wielostopniowy i dotyczy różnych szczebli dowodzenia - poczynając od szczebla korpusu, poprzez dywizyjny, do szczebla dowódcy brygady. Stawia przez to podobne problemy, z jakimi styka się dowódca w trakcie kampanii - najpierw trzeba wybrać siły, jakich chce się użyć do wykonania danego zadania, następnie przy pomocy tych sił wykonać pewne działanie na mapie, wreszcie trzeba rozwinąć się i przeprowadzić działanie w terenie. O ile pierwsze dwie części testu są do przeprowadzenia wyłącznie na mapie, o tyle na praktyczne rozwiązanie części trzeciej - taktycznej - zaprosimy Was na któryś z weekendów do Niepołomic. Wszystkich serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w teście, odpowiedzi prosimy wysyłać na adres kamp1813@wp.pl, najciekawsze z nich oraz przebieg rozgrywki taktycznej opublikujemy na łamach naszej strony.I. Przy użyciu mapy w skali 1:100.000 postawiony może być problem dotyczący korpusu armii. Ogólne rozważanie wielkotaktyczne."Prawoskrzydłowy korpus armii znajduje się w miejscowości "X", osiągając ta miejscowość ze wschodu. Miejscowość ta ma być punktem etapowym dla zaopatrzenia korpusu. Zadaniem tego korpusu jest zajęcie miejscowości "Y", w której znajdują się siły wroga i wyparcie lub zniszczenie tych sił. Kontakt za środkowym korpusem armii nawiązać można dopiero po zdobyciu tej miejscowości. Wieczorem po przybyciu do "X" własne patrole meldują obecność nieprzyjaciela w miejscowości "A". Pojawienie się nieprzyjacielskich wojsk na flance korpusu nie powinno pozostać bez odpowiedzi."PYTANIE : Jaka powinna być ta odpowiedź? Jakie rozkazy winien wydać dowódca korpusu tego wieczora ?

Skład i porządek marszu ( do miejscowości "X" ) tego korpusu jest następujący :

1. Brygada jazdy lekkiej - 2 pułki po 4 szwadrony

2. 1-sza dywizja piechoty - 9 batalionów piechoty liniowej i 3 piechoty lekkiej, 2 baterie średniego kalibru artylerii pieszej ( 8 luf ), kompania saperów i regiment lekkiej kawalerii.

3. Brygada dragonów ( 2 pułki po 4 szwadrony) z baterią artylerii konnej oraz sztab korpusu.

4. 2-ga dywizja piechoty - 12 batalionów piechoty liniowej, 2 baterie średniego kalibru artylerii pieszej, kompania saperów i regiment lekkiej kawalerii.

5. Artyleria rezerwowa korpusu - 3 baterie ciężkiej artylerii pieszej i park artyleryjski, kompania pontonierów i 3 kompanie transportowe.

6. Brygada kirasjerów ( 2 pułki po 4 szwadrony ) z baterią artylerii konnej.

7. 3-cia dywizja piechoty - 9 batalionów piechoty liniowej i 3 piechoty lekkiej, 2 baterie średniego kalibru artylerii pieszej, kompania saperów i regiment lekkiej kawalerii.PYTANIE : Jaki powinien być porządek marszu kolumny w dniu następnym?; Jakie cele powinny być wyznaczone?; Jakie drogi należy wyznaczyć dla komunikacji?
Komentarze

Nd 05 Wrz, 2004 Robert napisał:
Ponieważ otrzymałem kilka pytań dotyczących testu, jeszcze kilka słów tytułem uzupełnienia.
1. Postawionym problemem jest obecność przeciwnika na flance korpusu działającego w określonym kierunku- i w tym zakresie, tj rozwiązania problemu przeciwnika na flance własnej głównej masy wojsk, będzie szła dalsza część testu.
2. Co do rozpoznania- partrole rozpoznały obecność npla w msc. Y oraz A, na razie bez określenia liczebności tych sił. W miejscowościach L i G jak do tej pory nie stwierdzono npla. Patrole zostały odpędzone przez kawalerię npla i nie prowadzą ciągłej obserwacji miejscowości A i Y.
3. Podano kolejność jednostek w szyku Korpusu do dnia w którym osiągnięto miejscowość X. Nie określono przy tym, czy nastąpiło to poprzedniego dnia czy trzy dni wcześniej- Korpus ZNAJDUJE się w miejscowości X. Zadawane pytania dotyczą rozkazów na dzień następny przy założeniu, że wszystkie jednostki już są w samej miejscowości X bądź w jej najbliższej okolicy.

Pozdrawiam wszystkich biorących udział. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Kolejna odsłona już niebawem.


Dodaj komentarz