Wargaming Zone     

Wojny husyckie
Data: Śr 13 Lip, 2005
Autor: Marcin Gawęda
Recenzja książki "Wojny husyckie", autor Piotr Marczak

Opis:
Tytuł: Wojny husyckie, Autor: Piotr Marczak, Wydawca: Agencja wydawnicza Egros, Rok wydania: 2004, Oprawa: miękka, Format: 165 x 240, Język: polski, ISBN 83-881853-1-4, Seria: W kręgu średniowiecza, Ilość stron: 120, Ilustracje czarno białe i kolorowe.

Recenzja:
Agencja Wydawnicza Egros od jakiegoś czasu wydaje broszurowe książeczki dotyczące mniej lub bardziej średniowiecza. Recenzowana książka „Wojny husyckie” jest pracą w tej serii najobszerniejszą bo licząca ok. 120. Autor książki Piotr Marczak, jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i jak sam twierdzi interesuje się średniowieczną techniką wojskową.

Główna treść książki zawarta jest w trzech rozdziałach. Rozdział pierwszy przestawia postać Jana Husa i początek husytyzmu – jest to właściwie rozdział wstępny przedstawiający tło i genezę wydarzeń.

Rozdział drugi przedstawia nam wojsko husyckie. Autor omawia osobno piechotę, kawalerię, artylerię, wozy bojowe, wreszcie taktykę wojsk husyckich. Każdemu rodzajowi broni poświęconych jest kilka stron, a w sumie ponad 30. Tekst zobrazowany jest interesującymi ilustracjami.

Rozdział trzeci jest najobszerniejszy i zajmuje połowę książki. Autor przedstawia w nim poszczególne krucjaty, wewnętrzne walki między husytami i kontakty polsko-husyckie. Autor skupia się oczywiście na militarnych aspektach tych wydarzeń. Opisy są jednak dość powierzchowne i syntetyczne, gdyż autor przedstawia dzieje militarne od 1419 roku aż po rok 1434. Trudno więc znaleźć jakieś szczegółowe opisy poszczególnych bitew i oblężeń, skoro ruch husycki jest sam w sobie dość skomplikowany, a działania wojenne toczone z dużym rozmachem. Mimo wszystko otrzymujemy zwięzły opis wojen husyckich, z uwzględnieniem aspektów militarnych. Mimo ograniczonych rozmiarów książki autor stara się co jakiś czas podać nam interesujące szczegóły, nie poprzestając na wymienieniu miejsc i dat potyczek i większych starć.

Książkę polecam szczególnie dla tych, którzy wchodzą w temat wojen husyckich. Jest to stosunkowo łatwo dostępna i niedroga synteza tych wojen, z uwzględnieniem kluczowych elementów husyckiej sztuki wojennej. Wydaje się, że jest to idealna pozycja dla kogoś kto dopiero wchodzi w zagadnienie. Pomocna może być mu bardzo bibliografia, w której znajduje się także sporo tytułów polskich, po które czytelnik może potem sięgnąć.

Skoro już o bibliografii mowa, książka nie posiada przypisów szczegółowych (tak jak inne w tej serii), co nadaje jej charakter opracowania popularnego. Pobieżny przegląd bibliografii pozwala powiedzieć, że obok literatury polskojęzycznej autor sięgnął obficie do czeskojęzycznej, a także do niemieckojęzycznej. Oczywiście, jak zawsze w takich wypadkach, trudno zweryfikować na ile z niej skorzystał pisząc książkę, wydaje się jednak, że solidnie podszedł do tematu i w moim przekonaniu można mieć chyba zaufanie do tego co napisał. Poza tym – wspomniałem o tym – te ok. 45 pozycji składających się na bibliografię, może być swego rodzaju „mapą” literatury przedmiotu, dla tych którzy będą chcieli go zgłębić (mogą sięgnąć np. do „Sztuka wojenna husytów” Durdika, tłumaczonej w Polsce w 1955 r.).

Tekst zobrazowany jest czarno-białymi ilustracjami (raczej o charakterze szkiców) oraz kilkunastoma kolorowymi sylwetkami zbrojnych. Te ostatnie pozostawiają wiele do życzenia pod kątem artystycznym dają jednak pewien obraz sylwetek żołnierzy walczących stron, a o to tutaj chodzi. Do minusów książki zaliczyłbym jednak brak map. O ile nie ma szczegółowych mapek dotyczących poszczególnych starć (co powiedzmy jest zrozumiałe przy ograniczonej ramowo syntezie) o tyle zupełnie brakuje mapki poglądowej ówczesnych Czech – przy nadmiarze wspominanych miast jest to pewne utrudnienie.

Podsumowując książkę polecam jako zwartą syntezę wojen husyckich i pierwszy krok do dalszego zgłębiania tematu. Istotne jest zapewne także stosunkowo przystępna cena książki (ok. 20 zł) i jej ogólna dostępność. Sam fakt poruszenia tematu wojen husyckich jest godny pochwały, gdyż nie ma w chwili obecnej na rynku zbyt wielu pozycji na ten temat. Ogólnie daję książce ocenę dobrą, a za najlepszą część pracy uważam rozdział o taktyce wojsk husyckich i poszczególnych rodzajach broni (czytelnik na ponad 30 stronach znajdzie tu sporo ciekawych informacji).

Przy okazji może ktoś pokusi się o recenzję książki Michałka na temat wojen husyckich?

Komentarze

Pi± 15 Lip, 2005 klemens napisał:
Rozumiem, że może to być uwaga skierowana do mnie.Cóż, "Michałek" pisze dalej po swojemu, mnóstwo barwnych wydarzeń i opisów, sporo fragmentów "przytoczonych"z innych dzieł, nieco powtórzeń-głównie swoich,... no i nadal żadnych przypisów, odniesień czy chociaż śladów biblografii.Album ze swoimi rysunkami i planszami, opisami bitew/o niektórych przeczytałem pierwszy raz, ale sprawdziłem- są historyczne, a nie jest to mój ulubiony okres/ w kategoriach beletrystyki czy pracy bardziej popularno niz naukowej jest dosyć interesujacy.


Dodaj komentarz