Wargaming Zone     

Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej 1914-1918
Data: Śr 26 Paź, 2005
Autor: Marcin Gawęda
Recenzja książki Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej

Opis:
Tytuł: Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej 1914-1918; autor: Karoly CSONKARETI; wydawca: Arkadiusz Wingert; Przedsięwzięcie Galicja; rok wydania: 2004; oprawa: twarda; format: 175x255; język: polski; ISBN 83-918940-3-7; ilość stron: 418; ilość fotografii: ok. 116; mapy.

Recenzja:
Książka, którą chcę zarekomendować nie jest może super nowością, bo została wydana w Krakowie rok temu, ale z racji tego, że jej wydawca nie jest potentatem na rynku przeszła trochę niezauważona. Sam dotarłem do niej przypadkowo, przy okazji szukania materiałów do historii c. i k. armii w czasie I Wojny Światowej. Nie pisałbym tej recenzji, gdyby pozycja ta nie była wciąż w ofercie kilku czołowych księgarni wysyłkowych.

Monografia przedstawia dzieje wojenne floty podwójnej monarchii w okresie 1914-1918. Początek książki, jak to często bywa, traktuje także o latach wcześniejszych, natomiast jej koniec w oczywisty sposób zbiega się z końcem tejże floty w 1918 r. Na ponad 200 stronach dużego formatu mamy w miarę dokładny opis wszelkich działań floty austro-węgierskiej przedstawiony oczywiście w koniecznym w takich sytuacjach uwzględnieniem działań flot jej przeciwników. Jest to na pewno nie lada gratka dla pasjonatów wojny na morzu, tym bardziej, że książka dotyczy floty państwa drugorzędnego, a więc wiele z omawianych tu działań z racji na ich charakter (wojna podwodna, minowa, rajdy szybkich krążowników itd.) nie są zbyt obszernie omawiane w naszej literaturze. Tekst ilustrują oczywiście mapy oraz tabele.

Nie czuję się kompetentny do prostowania ewentualnych błędów książki, ale zaznaczę tutaj, że przy polskim wydaniu książki węgierskiego autora ogromną pracę wykonał prof. Paweł Wieczorkiewicz, który opracował przypisy, posłowie, aneksy oraz indeksy. Dodatki te, znacznie wzbogacające tekst zasadniczy, wpływają na wartość tej pozycji. Ta konsultacja naukowa jest w książce bardzo wyraźna nie tylko objętościowo, ale także merytorycznie (m. in. liczne przypisy). Jest to także ciekawe uzupełnienie spojrzenia węgierskiego autora oraz stanu badań z polskiego punktu widzenia. Wieczorkiewicz w przypisach poszerza i uzupełnia te elementy, które Csonkareti pominął (jak się można domyślać ten ostatni skupia się przede wszystkim na flocie monarchii).

Wielkim plusem książki są znakomite aneksy: OdeB floty cesarsko-królewskiej (aneks I) i flot alianckich (aneks II), spis okrętów c. i k. floty z danymi techniczno-taktycznymi oraz szkicem (rzut z góry i z boku – Aneks III); wybrane okręty alianckie (krótkie info bez szkiców – aneks IV). Książkę uzupełniają także: tabela dotycząca stopni w marynarce austro-węgierskiej oraz ważniejsza bibliografia, która uwzględnia pozycje polsko-języczne. Warto także zwrócić uwagę, że korzystanie z książki ułatwiają indeksy okrętów oraz indeks osobowy - rzecz rzadko spotykana w dzisiejszych czasach, więc tym bardziej należą się wydawcy słowa uznania.

I na zakończenie jeszcze jedna zaleta książki – znakomite ilustracje. Jest ich w tej pozycji ok. 116 (niestety nie ma ich indeksu). Taka masa ilustracji znakomicie uzupełnia tekst główny, tym bardziej, że na ogół są to ilustracje zupełnie nieznane.

Jedynym minusem jest cena książki kształtująca się na poziomie przekraczającym 50 zł, ale tego rodzaju mankament możnaby wymienić przy znacznej ilości także innych książek.

Komentarze

Czw 10 Lis, 2005 Gość napisał:
Całkowicie się zgadzam. Świetna książka godna polecenia, opisująca dzieje już nieco zapomnianej floty. Nie jestem specjalistą od tego zagadnienia, ale czyta się świetnie. Jako lekturę uzupełniającą proponuję "Do ostatniego salutu banderze" asa C.i.K. okrętów podowodnych Georga von Trappa. Michał


Dodaj komentarz