Wargaming Zone     

Czołg średni TURAN I/II
Data: Czw 22 Cze, 2006
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja dotyczy modelu węgierskiego czołgu średniego z okresu II wojny światowej

Opis:
Czołg średni TURAN I/II, producent: GHQ, skala 1: 285, rok wydania: 2006, Nr katalogowy: H-1.

Recenzja:
Firma GHQ wśród nowości z okresu II Wojny Światowej zapowiedzianych na pierwsze półrocze 2006 r. wydała serię ,,Węgierska broń pancerna” obejmującą 6 typów pojazdów. Wśród zapowiadanych broni są bardziej lub mniej znane, np. czołg Toldi, czy samochód pancerny Csaba. Pierwszym z zapowiadanej serii jest czołg średni M40 Turan I/II.

W zestawie znajdujemy pięć modeli czołgu. Dysponujemy zatem pięcioma kadłubami oraz aż 10 wieżami w dwóch typach: 5 sztuk do modelu M40 Turan I z armatami 40mm oraz 5 sztuk do modelu M40 Turan II z armatami 75 mm. Taki układ pozwala nam wykonać wybraną wersję czołgu.

Model ma wymiary 20 x 8 mm. Wykonanie odlewu należy uznać za bardzo dobre. Praktycznie nie ma nadlewek (za wyjątkiem ,,tradycyjnie” występującego nadmiaru materiału na końcach luf armaty i wieżowego km, które można łatwo usunąć). Linie łączeń elementów nie są widoczne. Drobnej pracy pilnikiem wymagają rolki naciągowe gąsienic, ale w zamian nie mamy żadnych nadlewek na samych gąsienicach. Dzięki temu, że osłona kadłubowego km była w czołgu M40 Turan dość duża w modelu nie występuje problem spowodowanej małą średnicą kruchości tego elementu ewentualnie oparcia go o w rzeczywistości nie istniejący wspornik (jak to jest rozwiązane chociażby w modelu TKS). Generalnie jest to warty polecenia, dobrze wykonany model.

Komentarze

Pi± 23 Cze, 2006 rrober napisał:
Czołgi Turan to raczej 1944-45 - jeżeli chodzi o realny okres, w którym zostały użyte. Najciekawsze walki Węgrów na wschodzie to okres działań 2 Armii Węgierskiej czyli 1942-43, a wtedy trzon dywizji pancernej składa się "czeskich" czołgów Pz.38.
Węgieskie konstrukcje (lub pojazdy produkowane na Węgrzech) np. Toldi, Nimrod, Csaba występują w tym okresie w niewielkich ilościach.
Pozdrawiam
rrober


Dodaj komentarz