Wargaming Zone     

Chancellorsville 1863
Data: Pon 10 Lip, 2006
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja nowości Bellony

Opis:
Tytuł: CHANCELLORSVILLE 1863 ; autor: Jan Szkudliński; wydawca: Dom Wydawniczy Bellona; rok wydania: 2006; oprawa: miękka; format: 13 x 20; język: polski; ISBN 83-11-10365-8; seria: Historyczne Bitwy; ilość stron: 240; ilość fotografii: 30; ilość map: 7.

Recenzja:
Szczerze przyznam, że oczekując na ukazanie się powyższej pozycji miałem mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo ucieszył mnie fakt, że w ramach serii HB ukaże się kolejna książka dotycząca wojny secesyjnej, z drugiej jednak strony – po doświadczeniach niektórych ,,wybitnych” dzieł dotyczących wojen II poł. XIX w. (patrz np. Magenta – Solferino) - miałem obawy przed jej jakością.

Jan Szkudliński przyjemnie mnie zaskoczył. Jego książka dorównuje merytorycznie bardzo dobrym (w mojej ocenie) publikacjom G. Swobody (Gettysburg 1863) i J. Wojtczaka (Vicksburg 1862 – 1863) dotyczącym wojny secesyjnej.

Opisywana bitwa miała miejsce na zachód od Fredericksburga w stanie Wirginia. Armia Północnej Wirginii Roberta E. Lee starła się w niej z Armią Potomacu pod dowództwem generała Josepha Hookera. Bitwa zakończyła się zwycięstwem armii konfederatów i jednocześnie śmiertelnym zranieniem generała konfederatów „Stonewall” Jacksona.

Autor nie powtarza – znanego już czytelnikom z poprzednich książek – tła politycznego secesji i skrótowo traktuje opis organizacji i uzbrojenia armii przeciwników, koncentrując się na opisie kampanii wiosennej na froncie wschodnim w 1863 r. Bardzo ciekawie opisuje przebieg walk, umiejętnie umieszczając w tekście wspomnienia uczestników, co nadaje książce wartości. W podsumowaniu J. Szkudliński wznosi się w ocenach bitwy ponad przyjęte powszechnie tezy potrafiąc swoje zdanie logicznie uzasadnić.

Książka powstała na bazie 34 pozycji, rzecz jasna głównie anglojęzycznych. Podsumowując polecam ją każdemu. I mam nadzieję, że J. Szkudliński nie zakończy swojej twórczości pisarskiej na tej jednej pozycji, bo tematyka wojny secesyjnej w serii HB nadal jest reprezentowana bardzo ubogo.

Komentarze

Śr 09 Sie, 2006 smednir napisał:
Juz niebawem zaczne sie nia smakowac :)
Swoja droga ciekawe jaka kolejna pozycje z ACW zostanie wydana pod logiem Bellony.
Pozdrawiam


Dodaj komentarz