Wargaming Zone     

Pancerna rezerwa uderzewniowa Poznań 1945
Data: Czw 20 Lip, 2006
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja 7 tomiku z serii Festung Posen

Opis:
Tytuł: PANCERNA REZERWA UDERZENIOWA POZNAŃ 1945 ; wyd. II; autor: Maciej Karalus, Jarosław Jerzak; wydawca: POMOST; rok wydania: 2006; oprawa: miękka; format: 15 x 21; język: polski; ISBN 83-89789-03-5; seria: Festung Posen; ilość stron: 132; ilość fotografii: 64; ilość map: 4; ilość tablic barwnych: 7.

Recenzja:
Recenzowaną książkę przypadkiem wypatrzyłem w księgarni i po pobieżnym jej przejrzeniu zdecydowałem się zakupić. Mimo, że jak wynika z zawartej na okładce informacji – jest to już 7 pozycja wydana w ramach serii Festung Posen – nigdy dotąd o takiej serii wydawniczej nie słyszałem. Seria opisuje walki prowadzone w Poznaniu w styczniu – lutym 1945 podczas szturmu miasta przez Armię Czerwoną. Poszczególne pozycje dotyczą walk o konkretne elementy fortyfikacji lub są wspomnieniami niemieckich uczestników bitwy. Tomik ,,Pancerna Rezerwa Uderzeniowa” zawiera relacje członków załóg około 20 czołgów i dział pancernych wchodzących w skład odwodu twierdzy i używanych pojedynczo lub małymi grupkami do wsparcia obrony lub kontrataków.

Książka ukazuje konkretne epizody bojowe przedstawione przez historyków oraz zawiera kilkanaście relacji uczestników opisanych działań. Autorzy w oparciu o posiadane materiały źródłowe starają się wiernie przedstawić przebieg działań oddzielając propagandę i domysły od faktów. Natomiast napisane żywym, barwnym językiem wspomnienia weteranów nadają przedstawianym zdarzeniom osobisty charakter.

Dużym atutem książki są unikalne fotografie sprzętu bojowego zrobione na ulicach Poznania w trakcie i po zakończeniu bitwy, a także mapki przedstawiające niektóre pancerne epizody walk. Niezłej jakości barwne tablice ukazują niemieckie wozy bojowe z Pancernej Rezerwy Uderzeniowej.

Książka została napisana w oparciu o 25 pozycji książkowych (niemieckich, polskich i rosyjskich) oraz informacje uzyskane z korespondencji autorów z uczestnikami walk.

Mimo dużej ceny (36 PLN) uważam, że warto wzbogacić swoją biblioteczkę historyczną o powyższą pozycję.

Od redakcji:

Seria Festung Posen zawiera różnej wielkości tomiki poświęcone epizodom walk w Poznaniu, niektóre dość szczegółowe. Przykładowo jeden z nich poświęcony jest jedynemu Tygrysowi w Poznaniu. O wartości merytorycznej całej serii Redakcja się nie wypowiada.

Inne tytuły: http://www.ksiegarnia-globtroter.pl/books.html?publisher_id=65

Komentarze

Dodaj komentarz