Wargaming Zone     

Jak zrobić wzgórze?
Data: Pon 11 Cze, 2007
Autor: Nikola Adamus
Podpowiedzi dla początkujących...

Zaprezentuję sposób wykonania wzgórz do gier bitewnych. Niezbędnymi narzędziami do ich wykonania są: ostry nóż, klej CR, zapalniczka, cienka sklejka, piłka, styropian, trawka w arkuszach, stare pędzle, woda, ołówek, ostry skalpel, nożyczki.Na początku należy ustalić kształt naszego terenu. Najlepiej wziąć sklejkę i ołówkiem wyrysować wzgórza, które następnie wytniemy przy pomocy piłki.

Dlaczego nie robimy tego na tekturze? Odpowiedź jest prosta: bardzo szybko by się ona wygięła. Owszem, często zdarza się tak, że i nasza sklejka się wygnie, ale to da się naprawić. Po prostu zwilżamy ją od spodu i staramy się wyprostować.

Przy wyrysowywaniu pamiętajmy o zasadach obowiązujących w grze, do jakiej wykonujemy teren (np. rozmiar wzgórza do DBA). Dobrze by było, gdybyśmy do pomocy mieli drugą osobę, która trzymałaby sklejkę i od razu odkurzała (również przy cięciu styropianu). Zapobiegnie to niepotrzebnemu roznoszeniu się odpadków. No, chyba, że dysponujemy lokalem, w którym można do woli brudzić...

Mamy już wzgórza w wersji 2D, za chwilę dodamy trzeci wymiar. Przygotujmy styropian, nóż, kubek z wodą, pędzle i nie za gęsty klej, oraz stół, który najlepiej od razu zabezpieczyć gazetą.

Ucinamy kawałek styropianu, trochę większy niż nasze dwuwymiarowe wzgórze. Przyklejamy go, smarując klejem zarówno styropian, jak i sklejkę. Przez cały czas pracy starajmy się regularnie myć pędzle z kleju! Potem najlepiej przyłożyć wzgórze czymś ciężkim (np. kamień), aby mieć pewność, że dobrze się sklei i nie będzie sprężynować. CR ma tę właściwość, iż bardzo szybko schnie (w porównaniu do wikolu), więc do wykańczania będziemy mogli zabrać się jeszcze tego samego dnia.

Kiedy klej wyschnie, nadchodzi czas na nadanie właściwego kształtu naszemu terenowi. Bierzemy ostry nóż do ręki i zaczynamy formować nasz kawałek styropianu na kształt wzgórza. Prawdopodobnie z przyklejonego kawałka nie uda nam się zrobić całości, konieczne będzie doklejenie innych, mniejszych fragmentów styropianu. Pamiętajmy o tym, iż na wzgórzach stać będą podstawki z figurkami, a więc nie mogą być zbyt strome, a grzbiet powinien być odpowiednio płaski.Tworząc wzgórza do gier bitewnych nie należy zbytnio starać się, by były zbyt łagodne czy strome, to bowiem zawsze określa się przed grą. Jeśli jednak ktoś bardzo chce, może się pobawić, np. używając jednolitego, zielonego koloru dla łagodnego wzgórza, a różnokolorowej trawki dla wzgórz stromych.

Do wykończenia terenu niezbędny nam będzie rozcieńczony klej, woda, pędzle, ołówek i, rzecz jasna, „bohater”, czyli trawka. Kładziemy ją papierem do góry, na niej wzgórze i odrysowujemy prostokąt, który powinien być większy niż powierzchnia terenu. Dlaczego? Gdy odrysujemy dokładny kształt wzgórza, to trawki starczy nam jedynie na sam grzbiet. Dlatego też wcześniej najlepiej jest przyłożyć trawkę do naszego terenu i oszacować, ile jej rzeczywiście potrzeba. Gdy już to określimy, zabieramy się za wycinanie. W tym momencie znów przyda się nam druga osoba, tym razem do samego klejenia. Jeśli jednak jesteśmy pozbawieni pomocnika, to najpierw smarujemy klejem (rzecz jasna używając pędzla) wzgórze, a potem trawkę, uważając z jego ilością, nadmiar bowiem może spowodować jej rozerwanie. Przy smarowaniu nie możemy zapomnieć o rogach. Po tym zaczynamy przyklejać trawę do wzgórza. Robimy to dokładnie i nie za szybko, aby nie powstały pęcherzyki powietrza, których potem nie sposób usunąć. Teraz znów musimy poczekać parę godzin aż wszystko się dobrze ze sobą sklei.

Ostatnim zabiegiem, który musimy wykonać, jest usunięcie nadmiaru trawki. Jeśli zostało jej wyjątkowo dużo, to przycinamy ją nożyczkami, jeśli nie - używamy ostrego skalpela albo samego ostrza, jak komu wygodniej. Bardzo często zdarza się, iż obrzeża są nie doklejone; trzeba to szybko naprawić, stosując gęsty klej CR. Sklejane miejsce należy przytrzymać, albo użyć do tego celu jakichś spinaczy.

Kiedy już wszystko wyschnie, wzgórze jest gotowe!Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie Bitewny Zgiełk

Komentarze

Dodaj komentarz