Wargaming Zone     

Nowości książkowe we wrześniu
Data: Sob 08 Wrz, 2007
Autor: Jarosław Kocznur
Po krótkiej wakacyjnej przerwie wracamy z cyklicznym artykułem

DOM WYDAWNICZY BELLONA

W tym miesiącu dwie pozycje tego wydawnictwa, wcześniej już zapowiadane, nadal pozostają w formie zapowiedzi, opóźnienie jest jednak dopiero jednomiesięczne:1)JUSTYNIAN I IMPERIUM BIZANTYJSKIE - Jamesa Allana Evansa, Tłumaczenie: Barbara Godzińska. EAN 9788311107908, oprawa twarda, format 170x240 mm,192 strony – zapowiedź sierpniowa.2) TEMPLARIUSZE I ASASYNI. WOJOWNICZE BRACTWO MUZUŁMAŃSKIE - Jamesa Wassermanna, Tłumaczenie: Jerzy Prokopiuk. EAN 9788311107939, oprawa miękka, format 170x240 mm, 328 stron – zapowiedź sierpniowa.O tych obu tych pozycjach wspominałem w poprzednich zapowiedziach zaznaczając że mają się ukazać w sierpniu.A teraz już prawdziwe nowości:

3) ARMIE ŚWIATA ANTYCZNEGO. CESARSTWO RZYMSKIE I BARBARZYŃCY - Daniela Gazdy (cykl Armie Świata Starożytnego). EAN 9788311108455, oprawa twarda lakierowana, format 205x295 mm, 224 strony.To druga pozycja z albumowego, bogato ilustrowanego cyklu poświęconego armiom świata starożytnego. Stanowi uzupełnienie tomu pierwszego kontynuując temat armii rzymskiej. Przybliża najciekawsze kampanie wojenne Rzymian od czasów Juliusza Cezara do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku. Zawiera liczne ilustracje, w tym mapy pól bitew. Autor poświęca wiele miejsca strategii, taktyce, uzbrojeniu i wyposażeniu walczących stron. Jak juz wspominałem seria ta jest bardzo ciekawa, choć jej pierwszy tom w dużej mierze powtarza informacje z francuskiej pozycji Armie Świata Starożytnego wydanej swego czasu przez Bellonę. Cieszę się więc na ten kolejny tom, ale w dalszym ciągu tak naprawdę z niecierpliwością czekam na dwa ostatnie tomy poruszające tematykę nie omówioną we francuskiej pozycji – to jest armiom Bliskiego Wschodu i doliny Nilu, (zwłaszcza Egiptowi, Nubii, Asyrii, Babilonowi i Izraelowi) oraz Azji takim (Indie i Chiny). Szkoda tylko, że jeśli kolejne pozycje będą wydawane w takim samym tempie to przyjdzie mi na te dwie ostatnie części dość długo czekać. Pierwsza pozycja tego cyklu ukazała się bowiem ponad rok temu w czerwcu 2006r.4) CHARKÓW-DONBAS 1943 - Łukasza Przybyło (z serii Historyczne Bitwy). EAN 9788311108004, oprawa miękka, format 130x200 mm, 200 stron.W książce autor przedstawia przebieg bitwy na południowym skrzydle frontu wschodniego w lutym i marcu 1943 r., toczącej się wokół Charkowa i w Donbasie. Rozwijająca się ofensywa zimowa Armii Czerwonej, rozpoczęta pod Stalingradem, osiągnęła wtedy etap, w którym losy II wojny światowej mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Duża część sił III Rzeszy zagrożona została okrążeniem i zniszczeniem. Tematem tego opracowania jest sposób, w jaki Wehrmacht uniknął klęski na skalę znacznie większą niż Stalingrad. Nie śledzę aż tak dokładnie pozycji tej serii dotyczących XX wieku, ale mam wrażenie, że pozycja ta może być jedynie kolejnym tajnym wznowieniem Bellony, jak miało to ostatnio miejsce w przypadku Bitwy pod Warszawą 1656 - Mirosława Nagielskiego. Wydaje się bowiem od jakiegoś czasu, że Bellona przyjęła zasadę nie informowania iż dana pozycja jest jedynie wznowieniem. Jeśli jednak się mylę to raczej stosunkowo niedawno w Historycznych Bitwach omawiano działania na tym obszarze w podobnym okresie.

[Nazwisko autora nie wskazuje, aby było to wznowienie – przy. red.]5) DZIEJE SZABLI W POLSCE - Włodzimierza Kwaśniewicza. EAN 9788311108271, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 240 stron.Ta pozycja jest próbą ukazania historii szabli polskiej i szabel obcych na polskim rynku, występujących na przestrzeni naszych narodowych dziejów. Ukazuje wielofunkcyjność szabli polskiej przy dominacji jej pierwotnej i najważniejszej funkcji, czyli funkcji orężnej, jej znaczenia w historii naszej kultury narodowej od czasów panowania króla Stefana Batorego po czasy nam współczesne. Szczególnym polem zainteresowania jest oczywiście szabla polska z uwzględnieniem zagadnień związanych z jej konstrukcją, typologią oraz symboliką. Mówiąc krótko pozycja dla kolekcjonerów broni i bronioznawców, ale może i tacy zaglądają na tę stronę.6) ILUSTROWANY ALMANACH BITEW POLSKICH - Piotra Rozwadowskiego i Bolesława Kaszy. EAN 9788311108356, oprawa twarda lakierowana, format 290x215 mm, 64 strony.Już sam wydawca zaznacza że książka przeznaczona jest dla starszych dzieci i młodzieży, opisująca najważniejsze bitwy w dziejach, w których wzięli udział polscy żołnierze. Biorąc jednak pod uwagę informacje że pozycja ta zawiera ilustracje ukazujące bitwy, uzbrojenie i wizerunki żołnierzy z opisywanej epoki, może warto obejrzeć tę pozycję kiedy ukaże się w księgarniach i wtedy ocenić czy chcemy ją kupić.INFORTEDITIONS

Tu nie mam całkowitej pewności, ale jest duża szansa w nadchodzącym miesiącu na to, że w księgarniach znajdzie się kolejna pozycja z serii Bitwy/Taktyka.7) Od Staroduba do Moskwy. Działania wojsk Dymitra II Samozwańca 1607–1608 - Andrzeja Przepiórki (z serii Bitwy/Taktyka). EAN nieznany, oprawa miękka, format 145x205 mm, ok. 210 stron, 8 map i schematów. Rysunki Robert Jurga.

Jak sama nazwa wskazuje pozycja ta będzie poświęcona działaniom wojsk Dymitra II Samozwańca w okresie od września 1607 roku do końca lata 1608 roku. Jak zwykle w tym wydawnictwie pozycja ta uzupełni kolejną lukę w polskich pracach poświęconych militarnym aspektom historii. Autor stara się przedstawić skomplikowaną sytuację w państwie moskiewskim w momencie pojawienia się nowego samozwańca, nieudaną wyprawę jego wojsk na odsiecz Tuły i równie niefortunne oblężenie Briańska, wreszcie zwycięską ofensywę oddziałów Dymitra II na Moskwę, krwawe bitwy pod Bołchowem i nad rzeką Chodynką oraz założenie obozu tuszyńskiego i ukształtowanie się jego politycznego oblicza.AMBER

Ponownie daruje sobie to wydawnictwo zakładam bowiem, że spekulacje na temat gdzie spoczywa ciało Aleksandra Macedońskiego nie do końca interesują czytelników tej strony.

I to tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na wrzesień. Oczywiście jak zawsze serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w powyższym tekście informacji.

Komentarze

Śr 12 Wrz, 2007 Marcin G napisał:
Rzeczywiście, wszystkie są na niewłaściwym miejscu. Postaramy się to szybko poprawić.

Pon 10 Wrz, 2007 rrober napisał:
Uwaga,
Obrazki się troszkę rozjechały


Dodaj komentarz