Wargaming Zone     

Nowości książkowe w listopadzie
Data: Pi± 23 Lis, 2007
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuacja stałego cyklu

Witam wszystkich! Dzisiejsze zapowiedzi piszę z nie ukrywaną radością, jest bowiem naprawdę o czym pisać! Listopadowe nowości wydają się naprawdę ciekawe i jest ich sporo.DOM WYDAWNICZY BELLONAW tym miesiącu dwie pozycje tego wydawnictwa, wcześniej już zapowiadane, nadal pozostają w formie zapowiedzi, opóźnienie jest jednak dopiero jednomiesięczne:1)JUSTYNIAN I IMPERIUM BIZANTYJSKIE - Jamesa Allana Evansa, Tłumaczenie: Barbara Godzińska. EAN 9788311107908, oprawa twarda, format 170x240 mm, 192 strony.Ta pozycja miała się ukazać już w sierpniu, a opisywałem ją w zapowiedziach lipcowych2) II BRYGADA LEGIONÓW POLSKICH - Stanisława Czerepa. EAN 9788311108059, oprawa twarda, format 170x240 mm, 418 stron.Kilka słów więcej o tej pozycji napisałem w zapowiedziach na październik.A teraz już prawdziwe nowości:

3) CHOCIM 1673- Damiana Orłowskiego (z serii Historyczne Bitwy). EAN 9788311108080, oprawa miękka, format 130x200 mm, 160 stron.Ta kolejna pozycja bardzo popularnej serii Bellony poświęcona jest nie tylko samej bitwie ale całości polsko-tureckich działań wojennym w latach 1672-1676. Zwycięstwo chocimskie to centralne wydarzenie opracowania. Pełna dramatycznych zwrotów wojna trwała jednak 3 lata po nim. Następujące po sobie kampanie aż kipiały od starć, potyczek, bitew, oblężeń. Autor skoncentrował się na działaniach wojskowych, nie unika jednak również pobieżnego przedstawienia pozamilitarnych aspektów konfliktu.4) CZYNGIS-CHAN. ZDOBYWCA ŚWIATA - Leo de Hartog (z serii Biografie). EAN 9788311108981, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 256 stronPublikacja inauguruje nową serię, w której będą się ukazywać biografie wybitnych wodzów, polityków, mężów stanu, którzy mieli wpływ na dzieje świata. W serii ukażą się biografie Justyniana, Ludwika XIV, Iwana Groźnego.Pozycja rozpoczynająca tę nową serię Bellony jest biografią jednego z najsłynniejszych zdobywców wszechczasów - Czyngis-Chana. Wodza, który potrafi ł zjednoczyć skłócone plemiona Wielkiego Stepu mongolskiego i pokierować w stronę podbojów i zwycięstw. Pokonał Chiny, podbił kraje Środkowego Wschodu, dotarł do Europy i nad Kałką rozbił wojska książąt ruskich. Bezwzględny morderca i łupieżca, a zarazem sprawny organizator i utalentowany dowódca. Jego imię budziło postrach w Europie, ale dla Mongołów do dziś pozostaje bohaterem narodowym.

Tak więc po biografiach wydawnictwa Amber przyszedł czas na biografie wydawnictwa Bellona.5) PISTOLETY I REWOLWERY - Aleksander Żuk. EAN – brak danych, oprawa twarda, format 205x295 mm, 600 strony.Pozycja ta ma dla mnie pewien swoisty smaczek. Autorem jej jest wybitny specjalista w dziedzinie broni palnej, który napisał kilkanaście monografii i poświęconych tej problematyce, przetłumaczonych na blisko 20 języków. Niniejsza książka powstała na zamówienie KGB (czy to nie jest smakowite – sic!) i jest kompletnym zestawem typów krótkiej broni palnej od czasów wprowadzenia naboju scalonego, a także nabojów do niej stosowanych. Obejmuje krótką historię rozwoju broni palnej do powstania naboju scalonego i katalog ponad 2000 typów broni z całego świata, z których każdy jest przedstawiony na ilustracji.6) ADMIRAŁOWIE HITLERA - G.H. Bennet Tłumaczenie: K. Wojciechowski. EAN 9788311109162, oprawa miękka lakierowana, format 1700x240 mm, 240 stron.Pod koniec II wojny światowej wywiad marynarki brytyjskiej przekonał niektórych admirałów niemieckich, przetrzymywanych jako jeńcy wojenni, aby spisali swoje uwagi dotyczące przygotowań Niemiec do wojny, ich początkowych zwycięstw i ostatecznej klęski. Komentarze admirałów zalegały w brytyjskich archiwach niezauważone przez badaczy do chwili, gdy dwóch historyków marynarki, ojciec i syn, doceniło ich wartość i napisało tę książkę. Bennettowie przedstawili te zapiski dokładnie tak, jak zostały wyrażone w latach 1945-1946, umieszczając je w ramach chronologii wojny i podając uporządkowane źródła. Książka jest ułożona według wątków tematycznych, od czasów Republiki Weimarskiej do kapitulacji, dzięki czemu Czytelnicy mogą porównać opinie wyrażane przez admirałów różnych rang, których odpowiedzialność dotyczyła różnych sfer. Te opracowania świadczą wyraźnie o ich gruntownej wiedzy na temat każdego aspektu wojny morskiej i procesów podejmowania decyzji, określających sposób prowadzenia wojny przez Niemcy.

Dla zainteresowanych tematyką marynistyczną może to być wyjątkowo smaczny kąsek!7) WOJNA NA PACYFIKU 1941-1943 - Alan Schom. EAN 9788311108837, oprawa miękka, format 165x235 mm, 480 stron.Pełny tytuł tej pozycji brzmi: WOJNA NA PACYFIKU 1941-1943. OD PEARL HARBOR DO GUDALCANAL. WODZOWIE, STRATEGIA I DYPLOMACJATo kolejna pozycja dla marynistów która jest wyczerpującym przedstawieniem okoliczności, które doprowadziły do konfliktu na Pacyfiku, a także działań politycznych oraz militarnych w czasie jego trwania. Autor wiele uwagi poświęcił polityce wewnętrznej Japonii, związanych z nią narastających tendencji ekspansjonistycznych, które doprowadziły zarówno do długotrwałej, krwawej wojny w Chinach, jak i do coraz wyraźniejszych zakusów Cesarstwa wobec południowo-zachodnich rejonów Pacyfiku - Indochin, Filipin, Malajów i Holenderskich Indii Zachodnich.8) WOJNA POWIETRZNA 1939-1945 - Richard J. Overy Tłumaczenie: S. Białostocki (z serii Wielkie Bitwy. Wielcy Dowódcy). EAN 9788311109216, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 360 stronKolejne dwie pozycje mogą zainteresować miłośników lotnictwa wojskowego. Najpierw pierwsze opracowanie porównawcze wojny powietrznej prowadzonej w II wojnie światowej i jedna z pierwszych książek rozpatrujących zmagania w powietrzu w szerszym kontekście prowadzenia wojny - autor nie zajmuje się opisywaniem wydarzeń wojennych, zamiast tego tłumaczy ich genezę i tło jako konsekwencje wielu warunków, począwszy od sytuacji geograficznej, politycznej i gospodarczej, a skończywszy na różnicach kulturowych pomiędzy walczącymi państwami.

Zamierzeniem autora jest wykazanie, dlaczego alianci wygrali tę wojnę w powietrzu. Przedstawione tezy poparte są bardzo licznymi powołaniami materiałów źródłowych i danymi statystycznymi. Dzięki temu można sobie wyrobić całkowicie nowe i przekonywujące wyobrażenie o przyczynach sukcesów i porażek sił powietrznych aliantów i państw Osi w różnych fazach wojny.9) CZERWONA GWIAZDA PRZECIW SWASTYCE - Wasyl B. Jemieljanienko. EAN 9788311109179, oprawa miękka, format 1700x240 mm, 232 strony.Kolejna książka opowiada o pilotach z 7 Gwardyjskiego Pułku Lotnictwa Szturmowego, którzy przyczynili się do stworzenia legendy Szturmownika (samolotu Ił-2). Wykonywali loty bojowe bez osłony myśliwców, nurkowali wprost na baterie dział przeciwlotniczych, atakowali oddziały nieprzyjaciela. Niemcy mieli wielkie uznanie dla sowieckich lotników. I tylko po latach nasuwa mi się pytanie ile w tych wyczynach było strachu przed represjami Stalina a ile brawury i bohaterstwa.INFORTEDITIONS

Tu wreszcie specjalna premia w postaci pierwszej pozycji nowej serii

10) Hoplita grecki VII–V w. p.n.e.– studium  bronioznawcze - Bronisław Szubelak (z serii Wojownicy). EAN 978-83-89943-19-4, oprawa miękka, format 145x205 mm, 88 stron, 32 ilustracje Marka Synowieckiego, Tomasza Łazy.To pionierska praca na polskim rynku wydawniczym. W przystępny sposób opisuje i klasyfikuje elementy uzbrojenia hoplity greckiego. Przedstawia rodowód wyposażenia, charakteryzuje cechy konstrukcyjne poszczególnych jego części, odwołując się do tradycji, sięgającej epoki mykeńskiej. Cała praca mocno oparta na przekazach antycznych i współczesnych opracowaniach (głównie anglojęzycznych), daje wykładnię aktualnego stanu wiedzy w tej dziedzinie. Zaletą opracowania jest klarowny wywód, który, mimo fachowej terminologii, pozwala przyswoić spory zasób wiedzy z zakresu bronioznawstwa. Pomocą służy również bogata oprawa graficzna. Wysmakowana forma oraz ekspozycja detali silnie oddziaływają na wyobraźnię czytelników, pomnażając doznania estetyczne. Całość sprawia wrażenie podręcznego kompendium wiedzy adresowanego nie tylko do miłośników wojskowości antycznej.

Mam również nadzieje na wcześniej już zapowiadaną pozycję z serii Bitwy/Taktyka.11) Od Staroduba do Moskwy. Działania wojsk Dymitra II Samozwańca 1607–1608 - Andrzeja Przepiórki (z serii Bitwy/Taktyka). EAN 978-83-89943-20-4, oprawa miękka, format 145x205 mm, 208 stron, 7 map i schematów. Rysunki Robert Jurga.

Kilka słów więcej o tej pozycji napisałem w zapowiedziach na wrzesień.

AMBER

Tym razem i to wydawnictwo po kilku gorszych dla nas miesiącach zaprezentowało się z bogatą ofertą historyczną.12) 50 WODZÓW, KTÓRZY ZMIENILI ŚWIAT- William Weir. EAN 9788324129539, oprawa twarda, format 165x235 mm, 248 stron.Tytuł tej pozycji mówi sam za siebie. Możemy spodziewać się Aleksandra Macedońskiego, Napoleona, Cezara, Czyngis-Chan ale i Piłsudzkiego.13) KRÓL, CESARZ, CAR - Catrine Clay. EAN 9788324129546, oprawa twarda, format 165x235 mm, 376 stron.Książka ta jest poświęcona trzem kuzynom którzy doprowadzili do wybuchu I Wojny Światowej i stali na czele walczących państwa w czasie jej trwania. To książka o trzech ostatnich wielkich monarchach Europy i o upadku ich monarchii.

14) CEZAR- Adrian Goldsworthy (Seria Wielcy historii). EAN 9788324129522, oprawa twarda, format 165x235 mm, 544 strony.

Ta książka odsłania mniej znane epizody burzliwych losów tego wielkiego człowieka. Człowieka który uniknął cudem egzekucji za bunt, został nagrodzony za męstwo na polu bitwy, trafił do niewoli, wpadł w ręce piratów. W świecie polityki szybko zyskał reputację niebezpiecznie ambitnego i już jako młodzieniec zdobył dominujący wpływ w Senacie. Jego urok zjednywał mu tłumy w Rzymie, legionistów na wyprawach wojennych i liczne kobiety, które uwiódł.

Wybitny historyk odsłania wiele twarzy Juliusza Cezara. Z tej dramatycznej biografii wyłania się żywy człowiek – przekonująca, wielowymiarowa postać największego z Rzymian, która wciąż kryje tajemnice.Już w Księgarniach

Zauważyłem, że kilka pozycji wydawnictw nie zawsze zajmujących się głównie historią umknęło mojej uwadze i uwadze innych Czytelników tego działu. Zdecydowałem się więc na dodatkową cześć tego artykułu poświęcony właśnie tym pozycjom. Jeśli okaże się to konieczne będę go zamieszczał również w przyszłości.

A oto pozycje które już się ukazały w ostatnim okresie a których nie opisałem choć mogą być dla nas interesujące:15) Wojna w Afryce 1940-1943 - Janusz Piekałkiewicz. Wydawca: AWM, EAN 9788372502834, oprawa twarda lakierowana, format 190x270 mm, 288 stron.

"Mamy do czynienia z nadzwyczaj śmiałym i zmyślnym przeciwnikiem, z wysokich lotów dowódcą, jeśli wolno mi użyć takich słów w kontekście okropności wojny". (W. Churchill o Rommlu na forum Izby Gmin w styczniu 1942 r.)

Wydarzenia, które tak mocno poruszyły ówczesnego brytyjskiego premiera, ukazane są w niniejszej książce w sposób chronologiczny, z punktu widzenia wszystkich ich uczestników. Autor przedstawił również wiele pomijanych bądź nieznanych dotąd faktów - także związanych z działaniami wojennymi w Afryce Wschodniej. Wyjątkowo bogaty jest materiał ikonograficzny: blisko 250 w większości niepublikowanych dotąd zdjęć, faksymiliów i map o ogromnej wartości dokumentalnej.16) 1204 Tajemnica IV wyprawa krzyżowa i podbój Konstantynopola - Marco Meschini. Wydawca: Jedność, EAN 9788374425728, oprawa twarda, format 145x220 mm, 288 stron.12 kwietnia 1204 r. wojska zjednoczone pod sztandarami czwartej krucjaty, zamiast wyzwolić Jerozolimę, zdobyły Konstantynopol, przybiwszy tam na statkach floty weneckiej. Miasto zostało złupione i na tym, co pozostało z chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego, powstało Cesarstwo Łacińskie (1204-1261). Było to wydarzenie bardzo złożone i bolesne - uczestnicy wyprawy dwa razy zdobyli bizantyjską stolicę; papież obłożył klątwą krzyżowców i Wenecjan; liczni rycerze krzyżowi odmówili udania się do Konstantynopola, gdzie władzę sprawował przecież uzurpator - i pogłębiło jeszcze stan rozdarcia pomiędzy światem katolickim i prawosławiem do tego stopnia, że po dziś dzień stanowi ono kość niezgody w relacjach między dwoma Kościołami. Książka w pierwszej części rekonstruuje przebieg faktów tego dramatycznego i bogatego w wypadki okresu oraz późniejsze interpretacje (w II część), aby rozstrzygnąć palącą kwestię: czy podbój był efektem całej serii nadzwyczajnych i przypadkowych wydarzeń, czy też owocem skrupulatnie przygotowanego tajemnego planu.17) T-50 - Aleksander Czubaczin. Wydawca: Militaria, EAN 9788372192837, oprawa miękka, format 205x295 mm, 82 strony.Tu chyba nie potrzeba szerszego opisu. Pozycja ta to monografia czołgu z okresu II wojny światowej. Może nie aż tak popularnego jak T-34 (Rudy) ale w takim razie może tym bardziej ciekawa dla miłośników tego okresu.18) Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa - Dariusz Piwowarczyk. Wydawca: Iskry, EAN 9788324400508, oprawa twarda, format 165x235 mm, 420 stron.

Rycerz kojarzy się z najwznioślejszymi cnotami i ideałami. Honor, lojalność, prawość, bezinteresowność i czystość wewnętrzna to - jakbyśmy dziś powiedzieli - jego cechy charakteru. W obronie swoich zasad był gotów poświęcić życie. Wyprawy krzyżowe, święte wojny i pojedynki wydają się nam bohaterskimi czynami. Ten stereotyp funkcjonuje od wieków. Niniejsza pozycja jest pierwszym tomem tetralogii poświęconej najsłynniejszym rycerzom i historii rycerskości. Autor przedstawia w nim losy dziesięciu bohaterów, wybranych spośród najznakomitszych milites Christi - od Rolanda i Cyda po Gotfryda de Bouillon i Szymona de Montfort. Motywowani tak pobożnością jak żądzą sławy i bogactw walczyli z innowiercami, heretykami i poganami od Hiszpanii po Prusy i Ziemię Świętą. Ukazani na tle przemian społecznych epoki średniowiecza, jawią się nam już nie jako ikony, ale ludzie, których dokonania często budzące podziw, nie zawsze są godne szacunku, a czasem wręcz przeczą etosowi rycerza. Opowiadając o ich życiu autor przedstawia jednocześnie historię powstania, rozwoju i schyłku idei czyniącej rycerstwo narzędziem i partnerem Kościoła. Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa to również ważne wydarzenia na ziemiach polskich związane z europejskimi bohaterami oraz Polakami, którzy byli ich towarzyszami broni lub przeciwnikami w walce.19) LUBAŃ 1945. Ostatnie zwycięstwo III rzeszy - Arkadiusz Wilczyński. Wydawca: CB, EAN 9788373390362, oprawa miękka, format 150x210 mm, 156 stron."Obszar, gdzie nasza dywizja przez ostatnie 14 dni walczyła, był dosłownie cmentarzem czołgów stojących naprzeciw nas rosyjskiej armii pancernej. Tylko w Obszarze ograniczonym miejscowościami Radogoszcz-Hynryków-Pisarzowice, po naszym ataku naliczyliśmy 104 zniszczone wrogie czołgi. Wyraźniej niż wszystkie słowa ta liczba pokazuje, z jaką zaciętością walczono i jaki sukces w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnieśli nasi żołnierze." - Generał major Otto-Hermann Bruckner dowódca 6 Dywizji Grenadierów Ludowych.

Niniejsza pozycja to dokumentalna relacja o całkowicie nieznanych w Polsce zażartych walkach toczonych od 16 lutego do 10 marca w rejonie Lubania na Dolnym Śląsku przez 3 Armię Pancerną Gwardii dowodzoną przez gen. Pawła Rybałkę oraz niemiecką 17 Armię Pancerną. Wehrmacht do ataku na Lubań, zajęty częściowo 23 lutego przez oddziały radzieckie, rzucił wszystkie dostępne jeszcze siły, w tym 5 dywizji pancernych i 1 dywizję piechoty oraz znaczne siły lotnicze. W wyniku umiejętnego dowodzenia i ogromnej woli walki wojska niemieckie pokonały znacznie silniejszego przeciwnika.

Znaczenie bitwy o Lubań polegało na odblokowaniu strategicznie ważnej dla Niemców magistrali kolejowej łączącej południowe Niemcy ze śląskim okręgiem przemysłowym i z rejonem Wałbrzycha ("Riese"). Planowano także wyprowadzenie kontrataku w celu przerwania okrążenia Wrocławia, lecz na taką operację Niemcy nie mieli już siły. Jednak niemieckie zwycięstwo pod Lubaniem zablokowało sowiecką ofensywę w kierunku Zgorzelca i Drezna.I to już naprawdę tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na listopad, choć właściwie czuję się jakby to była już gwiazdka. Inna sprawa że większość z zapowiedzi będzie można kupić dopiero pod koniec listopada, a więc na Mikołaja. Oczywiście jak zawsze serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w powyższym tekście informacji o inne pozycje, jeśli o takich ktoś wie. Ja natomiast żegnam się do następnego miesiąca.

Od Redakcji: Z powodu opóźnienia faktycznie już prawie Mikołaj...

Komentarze

Dodaj komentarz