Wargaming Zone     

Nowości książkowe w marcu
Data: Sob 08 Mar, 2008
Autor: Jarosław Kocznur
Wybrane nowości wydawnicze w marcu

DOM WYDAWNICZY BELLONA

W marcu nadal czekamy na dwie pozycje tego wydawnictwa, zapowiadane już dużo wcześniej:1)JUSTYNIAN I IMPERIUM BIZANTYJSKIE - Jamesa Allana Evansa, Tłumaczenie: Barbara Godzińska. EAN 9788311107908, oprawa twarda, format 170x240 mm, 192 strony.

oraz2) PISTOLETY I REWOLWERY - Aleksander Żuk. EAN – brak danych, oprawa twarda, format 205x295 mm, 600 strony.

Z nowości marcowy można natomiast wspomnieć:3) MAŁOJAROSŁAWIEC 1812- Rafała Kowalczyka (z serii Historyczne Bitwy). EAN 9788311110199, oprawa miękka, format 130x200 mm, 256 stron.Nowa pozycja z serii Historyczne Bitwy to kolejna książka dotycząca jednego z najpopularniejszych chyba okresów, czyli wojen napoleońskich, zresztą dość mocno ostatnio w tej serii eksploatowanego. Tym razem (już chyba po raz 4 w tej serii) rzecz dotyczy słynnej kampanii 1812 roku przeciw Rosji. Bitwa o Małojarosławiec, była niezwykle istotnym, acz nietypowym starciem. W batalii, która rozegrała się na prawym (południowym) brzegu Łuży, ze strony napoleońskiej zaangażowany był tylko IV "włoski" korpus Wielkiej Armii dowodzony przez wicekróla Włoch Eugeniusza de Beauharnais ks. Wenecji. Ponadto zaraz po tej rozprawie awangardy Wielkiej Armii Napoleon nie zdecydował się na starcie głównych sił z armią feldmarszałka Michała Kutuzowa. Wkrótce też ostatecznie zrezygnował z marszu przez południowe zasobne w żywność i furaż gubernie Rosji. Pytanie tylko na ile nowa pozycja będzie „odkrywcza” dla pasjonatów epoki...4) KRUCJATA CHURCHILLA. BRYTYJSKA INWAZJA NA ROSJĘ 1918–1920 - Clifford Kinvig w tłumaczeniu Sławomira Patlewicza. EAN 9788311110304, oprawa miękka, format 170x240 mm, 432 strony.Niniejsza książka odnosi się do mało obecnie znanej interwencji państw Ententy w wojnę domową w Rosji, a dokładniej mówiąc do interwencji Wielkiej Brytanii i głównego inspiratora tej akcji, jakim był Churchill, pomimo sprzeciwu ówczesnego premiera Lloyda Georgea. Wojska angielskie oraz Royal Navy brały udział w działaniach na północy Rosji - Murmańsk i Archangielsk, na południu u wybrzeży Morza Czarnego oraz na Dalekim Wschodzie. Podobno Autor opisuje te działania bardzo obiektywnie, wykazując się przy tym dużą wiedzą na ich temat.5) UPADEK TWIERDZY HITLERA. Bitwa o Królewiec- Isabel Denny w tłumaczeniu Marian Baranowski. (z serii Wielkie Bitwy, Wielcy Dowódcy). EAN 9788311110182, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 176 strony.Książka przedstawia historię działań Armii Czerwonej na terytorium Prus Wschodnich, na przełomie 1944 i 1945 r., a w szczególności krwawych walk o Królewiec, w którym zgodnie z rozkazem Hitlera przekazanym gen. Ottonowi Laschowi, dowódcy miejscowego garnizonu, miano "walczyć do ostatniego żołnierza". Zresztą jak we wszystkich „twierdzach”, które w większości przypadków pełnić miały rolę „falochronu”.INFORTEDITIONS

Z satysfakcją mogę potwierdzić, że Infort znów mnie nie zawiódł i de facto rzutem na taśmę na przełomie lutego i marca pojawiła się w księgarniach druga pozycja, którą niepewnie zapowiadałem w lutym, czyli Od Batohu do Żwańca. Wojna na Ukrainie, Podolu i o Mołdawię 1652–1653 - Tomasza Ciesielskiego (z serii Bitwy/Taktyka). Rozumiem, więc należy mu się chwila oddechu i o ile wiem w marcu raczej nie możemy się już spodziewać niczego więcej z tego świetnego wydawnictwa. [Trzeba przy okazji stwierdzić, że systematyczność wydawnicza tego wciąż małego przecież wydawnictwa godna jest uwagii – przyp. red.]

JUŻ W KSIĘGARNIACH

A poniżej kilka pozycji, której już są dostępne, a moim zdaniem warte odnotowania6) Wojowie i Grody. Słowiańskie Barbaricum- Kacper Śledziński. Wydawca: Egris. EAN 9788373966703, oprawa miękka, format 150x230 mm, 238 stron.Książka Kacpra Śledzińskiego w barwny sposób przedstawia dzieje Słowian zachodnich walczących z dążącymi do dominacji na ich terenach Germanami. Opisując także relacje między samymi Słowianami, sojusze i krwawe spory, przenosi czytelnika w fascynujący czas IX-X-wiecznej Europy Środkowej. Pozycja, opatrzona doskonałymi ilustracjami, zainteresuje wszystkich, którzy lubią dobrą literaturę historyczną. Jest to, co prawda kolejna w ostatnim okresie pozycja o wczesnej słowiańszczyźnie wydaje mi się jednak, że może być dużo ciekawszą pozycją niż „dzieła” Pana Michałka.7) MATILDA 1939-1945 (nr 291) - Jacek Solarz. Wydawca: Militaria. EAN 9788372192912, oprawa miękka, format 205x295 mm, 108 stronPozycja ta stanowi kontynuację pierwszej części monografii czołgu "Matilda" (wydanej przez to wydawnictwo pod nr 267). Druga część opracowania poświęcona została historii walk, w których wzięły udział "Matildy" tj. brytyjskie czołgi piechoty Mk I A11 i Mk II A12.8) TOTENKOPF 1939-1943 (nr 290) - Jacek Solarz. Wydawca: Militaria, oprawa miękka, format 205x295 mm, 82 strony.Ta kolejna pozycja wydawnictwa Militaria i Jacka Solarza jest monografią niemieckiej Dywizji Pancernej SS Totenkopf z pierwszej połowy II Wojny Światowej.

Ze swojej strony, także Redakcja pozwala sobie wspomnieć o jeszcze jednej pozycji:9) Działania sił morskich po II wojnie światowej – Krzysztof Kubiak, Wydawca: Książka i Wiedza, 860 str., 16,5 x23,5 cm, oprawa twarda, mapy, ISBN 83-978-05-13507-8Krzysztofa Kubiaka nie trzeba zapewne przedstawiać nikomu, kto interesuje się działaniami wojennymi po 1945 roku. Jak twierdzi wydawca nowa książka jest pierwszą w piśmiennictwie polskim próbą całościowego przedstawienia przemian zachodzących w obrębie morskiej sztuki wojennej po zakończeniu drugiej wojny światowej. W zamierzeniu Autora praca przyczynić się powinna do lepszego zrozumienia roli odgrywanej przez siły morskie w wojnach lokalnych, zwłaszcza po II Wojnie Światowej. Autor przedstawia bitwy w szerokiej historycznej skali, a sama książka jest rezultatem jego wieloletnich dociekań i pracy badawczej. Niestety sporym minusem może być bardzo wysoka cena, ale z drugiej strony otrzymujemy do rąk opasłe tomisko (grubo ponad 800 stron!). Książka pewnie lada chwila w księgarniach, a już dostępna drogą wysyłkową.Niniejszy artykuł to tylko zarys wybranych pozycji więc zachęcam do uzupełnienia zawartych w powyższym tekście informacji, tym bardziej, że co jakiś czas także inne wydawnictwa, które tu nie są wspomniane, publikują pozycje o charakterze militarnym.

Komentarze

Dodaj komentarz