Wargaming Zone     

Nowości książkowe w maju
Data: Nd 11 Maj, 2008
Autor: Jarosław Kocznur
Jak zwykle polecamy nowości, które można znaleźć w księgarniach w maju

Witam wszystkich i zapraszam do kolejnego, przeglądu nowości i zapowiedzi wydawniczych.

DOM WYDAWNICZY BELLONA
O starych zaległościach już nie przypominam, a nową jest jedna pozycja z ubiegłego miesiąca:

1) NAJWIĘKSZE BITWY W HISTORII - W tłumaczeniu Sławomira Patlewicza. EAN 9788311110823, oprawa twarda, format 205x295 mm, 224 strony

Największe bitwy historii
A teraz przechodzę do majowych nowości Bellony:
2) ŻOŁNIERZE MARKA ANTONIUSZA. LEGION III GALIJSKI Stephen Dando-Collins, Tłumaczenie: Jan Jackowicz. (z serii Legiony rzymskie) EAN - 9788311110939, oprawa miękka, format 150x210 mm, 320 strony.

Żołnierze Marka Antoniusza. Legion III Galijski
Historia "Nieustraszonych", czyli słynnego Trzeciego Legionu Galijskiego, cieszącego się reputacją najgroźniejszej formacji rzymskiej. To już co najmniej druga pozycja w swego rodzaju serii o legionach rzymskich. Poprzednia pozycja o „dziesiątce" Cezara nie sprawiła może na mnie oszałamiającego wrażenia, ale znalazłem w niej parę ciekawych i nowych informacji. Największą zaletą tej serii wydaje mi się paradoksalnie fakt, że nie trzymają się one ściśle głównego tematu, ale przez historię danego legionu dają szerszy obraz wojen i bitew, no i przede wszystkim uzbrojenia i techniki walki z danego okresu. Ponieważ w pierwszej pozycji znalazłem garść ciekawostek na temat armii rzymskiej z ostatniego wieku p.n.e., dlatego także w nowej pozycji liczę na ciekawostki dotyczące tej armii na przełomie starej i nowej ery.

3) BLENHEIM - HÖCHSTÄDT 1704 Rafał Radziwonka (z serii Historyczne Bitwy). EAN 9788311111042, oprawa miękka, format 130x200 mm, 272 strony

Blenheim - Hochstadt
Jak podkreśla wydawnictwo i podobno sam autor książki zarówno cała wojna o sukcesję hiszpańską jak i sama bitwa pod Blenheim/Höchstädt, stoczona 13 sierpnia 1704 r., pomimo niezwykle bogatej literatury na zachodzie, jest bardzo słabo znana w Polsce. Trudno powiedzieć z czego to wynika. Może jedną z przyczyn jest fakt, że w tym samym okresie polska sztuka wojenna, po ostatnim przedagonalnym zrywie w postaci odsieczy wiedeńskiej, przeżywała swój zdecydowany upadek? Faktem jednak jest, że ten okres przepysznych kolorowych ubiorów wojskowych, stających się już regulaminowymi mundurami i świetności wojskowej Ludwika XIV gotowego niemalże walczyć z każdym, nie ma prawie żadnych opracowań w języku polskim. Tym chętniej więc sięgnę po tę pozycję i zasilę nią swoją biblioteczkę. Przy okazji wspomnę, że Bellona w tym miesiącu zapowiada sporą porcję wznowień mniej lub bardziej starych pozycji z serii HB. Będą to:
KORONOWO 1410 - Piotra Derdeja,
OBERTYN 1531 - Marka Lewczyńskiego,
CUDNÓW 1660 - Romualda Romańskiego,
Pierwsza z tych pozycji jest, w mojej ocenie, raczej słaba, ale pozostałe serdecznie polecam tym, którzy jeszcze ich nie znają. Zwłaszcza Obertyn, jako że jest dość dobrze napisany i dotyczy tej mniej znanej części historii.

4) ROSYJSCY SOJUSZNICY HITLERA. WŁASOW I JEGO ARMIA Joachim Hoffmann, Tłumaczenie: Daniel Luliński. EAN 9788311111455, oprawa miękka, format 170x240 mm, 392 strony.
Ta i kolejne trzy zapowiadane pozycje dotyczą walk na wschodzie w czasie II Wojny Światowej. Nie jest to moja domena, a nawet tematyka ta nie mieści się w najszerszym z moich kręgów zainteresowań, więc niewiele mogę tu powiedzieć od siebie. Niewątpliwie kwestia Andrieja Własowa i tzw. jego wojska może być bardzo interesująca, bo raczej niewiele się o niej dotychczas mówiło i pisało. A ta pozycja wydaje się dość rzetelnie omawiać cała tę dziwną historię.

5) SPALONA ZIEMIA Paul Carell, Tłumaczenie: Kazimierz Szarski. EAN 9788311094758, oprawa miękka, format 170x240 mm, 502 strony.

Spalona ziemia
Ta pozycja jest kontynuacją pierwszego tomu omawiającego działania na froncie wschodnim od 1941 do 1942 r. Ten tom omawia działania w roku 1943 i w pierwszej połowie roku 1944. W szczególności ma zawierać opis decydującej bitwy na Łuku Kurskim latem 1943 r.

6) OPERACJA BARBAROSSA Paul Carell Tłumaczenie: Kazimierz Szarski. EAN 9788311091993, oprawa miękka, format 170x240 mm, 592 strony.
Operacja Barbarossa
Tą swego rodzaju trylogię książek o walkach na wschodzie w czasie II Wojny Światowej mających się ukazać w Bellonie w maju zamyka pozycja odnosząca się do początku tych walk. Dla zainteresowanych tą tematyką może to, więc być ciekawostka do porównania np. z pierwszym tomem Paula Carella, o którym wspomniałem wcześniej.
INFORTEDITIONS
Jeśli chodzi o to wydawnictwo to już sam zaczynam się zastanawiać jak ograniczyć peany na jego cześć, które wypisuję, co miesiąc. Jest to jednak o tyle trudne, że naprawdę uważam Infort za obecnie najlepsze na naszym rynku (jeśli właściwie nie jedyne) z pośród wydawnictw zajmujących się całościowo tą starszą historią wojskowości i to zarówno pod względem publikowanych pozycji jak i systematyczności ich ukazywania się.
No cóż mogę właściwie powiedzieć tylko tyle że, jak co miesiąc Infort szykuje nam kolejną bardzo ciekawą pozycję.

7) Sztuka wojenna starożytnej Grecji. Od zakończenia wojen perskich do wojny korynckiej - Grzegorza Lacha. (seria Bitwy/Taktyka). ISBN 9788389943255, oprawa miękka, format 145x205 mm, 288 stron, 29 map i schematów.


Tytuł mówi chyba sam za siebie i choć nie do końca współgra on z dotychczas ukazującymi się w tej serii pozycjami (zajmującymi się raczej działaniami zbrojnymi i historią) to ta pozycja może okazać się według mnie jedną z najciekawszych. Można chyba, bowiem powiedzieć, że koncentruje się na meritum historii wojskowości.
AMBER

Pozycje tego wydawnictwa traktuje nieco jak ciekawostki, ale może kogoś zainteresuje pozycja zapowiadana na ten miesiąc.

8) PODSTĘPY I FORTELE WOJENNE - John K. Lattimer. EAN 9788324130757, oprawa miękka, format 165x235 mm, 352 strony.

Pozycja ta podobnie jak większość pozycji tego wydawnictwa z dziedziny historii jest próbą kompendium wiedzy na dany temat. Jak już parę razy wspominałem z coraz większą rezerwą podchodzę do takich całościowych opracowań. Jest to może interesujące dla kogoś, kto nie ma jeszcze żadnej wiedzy w jakimś temacie albo dopiero zaczyna zgłębiać jakiś temat, ale dla kogoś chcącego pogłębić już posiadaną wiedzę pozycje takie są raczej bezużyteczne. Dlaczego? Otóż książki tego typu są dla mnie tak trochę na granicy „o wszystkim i o niczym". Prześlizgują się po temacie wspominając zwykle o podstawowych sprawach albo pomimo tego, że pretendują do całościowego omówienia tematu, skupiają się na ostatnim okresie historii.
JUŻ W KSIĘGARNIACH
No i na koniec kilka pozycji, które już można kupić, a o których jeszcze nie pisałem.
Zacznę od książki, którą kiedyś przez parę miesięcy zapowiadałem, a potem prawie o niej zapomniałem i straciłem nadzieje, że się ukaże. Jeśli dobrze pamiętam to był nią zainteresowany Paweł, więc jemu szczególnie dedykuje tę informację.

9) WESTERPLATTE. W OBRONIE PRAWDY - Mariusz Borowiak. Wydawca: Almapress. ISBN: nieznany, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 338 stron.
Główna myśl książki, czyli fakt, że to nie major Henryk Sucharski, lecz kapitan Franciszek Dąbrowski był rzeczywistym dowódcą obrony Westerplatte, nawet dla mnie, nieinteresującego się tym okresem, ale mającego jakieś pojęcie o tym, co się dzieje i o czym się pisze choćby w prasie, nie jest już zbyt odkrywcza. Może będzie to jednak ciekawa pozycja dla kogoś, kto chce głębiej zajrzeć w kulisy dowodzenia obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 roku i zapoznać się, jak twierdzi autor, wreszcie z prawdziwym przebiegiem tamtych wydarzeń.

10) CZOŁGI ROMMLA (nr 295) - Janusz Ledwoch. Wydawca: Militaria, EAN 9788372192950, format 205x295 mm, 58 stron.

11) Sowieckie pociągi pancerne vol. II (Nr 296) - M. Kolomiets. Wydawca: Militaria. EAN 9788372192967, oprawa miękka, format 205x295 mm, 74 strony.
Jak łatwo zauważać Obie te pozycje to zeszyty z informacjami o konkretnej broni z okresu IIWŚ. Pierwszy zeszyt przedstawia malowanie i oznakowanie niemieckich sił pancernych w Afryce w latach 1941-1943, a drugi konstrukcje pociągów pancernych ZSRS w latach 1941-1945.
I to tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na maj i ostatnie nowości. Oczywiście jak zawsze serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w powyższym tekście informacji o inne pozycje.


Komentarze

Wt 13 Maj, 2008 pawel11 napisał:
Nr 3,9,10 już do kupienia. Warto. Taka moja subiektywna opinia. P.s. Bellona trochę odeszła od zapowiedzi półrocznych. Tak na 50%;)


Dodaj komentarz