Wargaming Zone     

Charków - Donbas 1943
Data: Czw 19 Cze, 2008
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja nowości Bellony

Carków - Donbas 1943Opis:
Tytuł: Charków - Donbas 1943, Autor: Łukasz PRZYBYŁO, Wydawca: Wydawnictwo „Bellona” S.A., Seria: Historyczne Bitwy, Rok wydania: 2007, Oprawa: miękka, Format: 13 x 18, Język: polski, ISBN 978-83-11-10800-4, Ilość stron: 252, Ilość map: 2, Ilość zdjęć: 48

Recenzja:
Recenzowana pozycja dotyczy bitwy, którą często określa się w historii jako „ostatnie niemieckie zwycięstwo na Wschodzie”. Nie ma mu miejsca na przedstawienie argumentów czy nazwa ta jest trafna czy też nie, niemniej książkę Łukasza Przybyły - w mojej subiektywnej ocenie warto przeczytać.

Autor wprowadza czytelnika w temat krótko przedstawiając sytuację strategiczną na południowej flance frontu wschodniego na przełomie lat 1942/1943, a następnie w przystępny i rzeczowy sposób charakteryzuje armie przeciwników, ich taktykę, strategie oraz inne czynniki wpływające na skuteczność wojsk. Charakterystyka zawiera rzetelne opisy poszczególnych rodzajów wojsk lądowych, a jednocześnie nie zadręcza czytelnika strukturami dywizji czy parametrami technicznymi sprzętu. Sporo miejsca Ł. Przybyło poświęca ,,głównemu aktorowi dramatu” tj. Korpusowi Pancernemu SS ale unika zachwytów nad formacjami SS charakterystycznych dla części polskich autorów publikujących po 1989 r.

Po wstępie autor opisuje przebieg sowieckich ofensyw o kryptonimach ,,Galop” i ,,Gwiazda” oraz niemieckiej kontrofensywy. Szczegółów zdradzał nie będę – czytelnik sam się z nimi zapozna. W ostatniej części pracy podano straty stron oraz bezpośrednie i pośrednie następstwa bitwy dla dalszego przebiegu wojny. Ciekawostką jest zasygnalizowanie reakcji Józefa Wissarionowicza, który odkrywczo stwierdził, że jedną z głównych przyczyn klęski jego wojsk pod Charkowem była słaba aktywność… sił anglo – amerykańskich w Afryce! Ciekawe co na to współcześni rosyjscy historycy? i psychiatra :)

Książkę napisano w oparciu o 46 pozycji polsko i anglojęzycznych pozycji (niektóre to tłumaczenia książek niemieckich lub radzieckich). Szkoda, że w bibliografii nie ma żadnych książek rosyjskich wydanych po rozpadzie ZSRR.

W związku z recenzją pozwolę sobie na dygresję odbiegającą od tematu, ale pozostająca w związku z walkami na froncie wschodnim w latach 1941 – 1945. Czy nie uważacie – szanowni czytelnicy, że należałoby napisać od nowa wszystkie książki z serii ,,Historyczne Bitwy” dotyczące w/wym. tematyki, a wydane przed 1989 r.? Ja jestem zdecydowanie za, a jako uzasadnienie dla mojego stanowiska podam przykład, który ad hoc przyszedł mi do głowy: porównajcie proszę opis bitwy pod Mceńskiem znajdujący się w książce ,,Moskwa 1941” z serii HB z opisem zawartym w publikacji ,,T-34 Mityczna broń” (t.1). Laik, zapewne doszedłby do wniosku, że czytał o dwóch różnych starciach.

Niestety tematyka frontu wschodniego w aktualnej polskiej literaturze albo nie istnieje, albo - na zasadzie odreagowywania lat minionych - ukazuje wydarzenia tylko z perspektywy niemieckiej. Dlatego też nieliczne książki, w których autor przed ich napisaniem „odrobił lekcję”, tj. nie tylko zgromadził źródła ale i krytycznie przeanalizował informacje w nich zawarte, są warte przeczytania. Cieszę się, że autorzy prac dotyczących walk na froncie wschodnim publikujący w ramach serii HB po 1989 r. z reguły „odrabiają lekcję”. Mam nadzieje, że doczekam chwili kiedy w ramach HB ukażą się nie tylko „poprawione” pozycje „dzieł” z przed przemiany ustrojowej, ale też takie tytuły jak: Studzianki 1944, Wał Pomorski 1945 czy Kołobrzeg 1945.


Komentarze

Dodaj komentarz