Wargaming Zone     

Bagna
Data: Śr 02 Lip, 2008
Autor: Nikola Adamus
Mała podpowiedź Nikoli jak zrobić teren z bagnem

Kolejnym elementem, który uświetni naszą kolekcję terenów do gier bitewnych są bagna. Poniżej prezentuję sposób na to, jak je wykonać.
 
Niezbędne materiały: przesiany piasek (albo drobna kasza), wikol/CR, dykta/gruba sklejka, duży pilnik do piłowania dykty/grubej sklejki, trawka (najlepiej różnokolorowa; ścinki, bo po co marnować całą?), pędzle, piłka, podkładka, którą do woli możemy brudzić farbą, albo pojemniczek na farbę, druga osoba do odkurzania, ołówek, nożyczki.

Będziemy również potrzebować akryle do tkanin (z prostej przyczyny: to duża tuba): ciemny brąz (coś à'la 180/160 Humbrola), piaskowy (trochę ciemniejszy od 83), granat wchodzący w morską zieleń i niebieski. Podaję przykłady farb Humbroli, gdyż brązów i piaskowych kolorów jest wiele, ale, jak wiadomo, każdy wybiera odcienie wedle swego gustu.

Gdy zbierzemy niezbędne uzbrojenie, przystępujemy do dzieła. Na początku wyrysowujemy kształt naszego bagna, zachowując zasady wielkości DBA. Następnie wycinamy je za pomocą piłki oraz spiłowujemy obrzeża. Będzie na nich piasek.

bagno 1

Powinny być w miarę płaskie, ale nie szersza niż 1cm (bo inaczej przyjdę z linijką i sprawdzę ;) ).
Z kawałków trawek wycinamy bliżej nieokreślone, zaokrąglone kształty, jednak niezbyt duże. Potem kilka z nich przyklejamy w miejsce bagna. Pamiętajmy, że zarówno trawka, jak i miejsce jej ułożenia muszą być posmarowane klejem! Następnie należy przygotować rozcieńczony klej (sugeruję CR, gdyż najszybciej schnie i jest wielofunkcyjny), wodę na pędzle oraz same pędzle. Klejem smarujemy spiłowane obrzeża, najlepiej po kawałku aby klej nie wysechł. Następnie sypiemy na tę część piasek. Później w środku bagna robimy coś na kształt „piaskowych wysepek", tak jak na zdjęciu. Teraz należy poczekać, aż wszystko wyschnie.

Przyszedł czas na bagno główne. Przygotowujemy wodę, pędzle, podkładkę lub pojemniczki (muszą być sporej wielkości) i gęsty CR. „Malujemy" pędzlem maczanym w kleju nasze bagno, w miarę grubo. Nie staramy się, aby klej był wygładzony. Ma powstać coś na kształt fal (odsyłam do zdjęcia). Gdy klej wyschnie zaczynamy malować już właściwie. Bierzemy granatową farbkę i smarujemy zaschnięty klej, uważamy na piasek, ale też na to, by nie zostawiać prześwitującego kleju przy trawkach. Gdy akryl wyschnie, bierzemy niebieski kolor i metodą suchego pędzla malujemy bagno. 1Technika suchego pędzla polega na zamoczeniu czubka pędzla w farbie, a potem „wycieraniu" go o papier do momentu, gdy pozostawia niewyraźną smugę, wtedy szybkimi ruchami „przecieramy" daną powierzchnię. Technika ta, na danej powierzchni wytwarza wrażenie cienia. Reszta to już tylko formalność. Malujemy piasek na brązowo, a potem przecieramy kolorem piaskowym. Pamiętajmy o odpowiednim rozcieńczeniu farby oraz wymieszaniu jej z klejem, dzięki temu piasek zyska dodatkową twardość.

Dlaczego nie robimy bagien na tekturze? Bardzo szybko by się wygięły, a poza tym tektura jest mniej efektowna, co pokazuje zdjęcie. Nie zapominajmy o regularnym myciu pędzla zarówno z kleju jak i farby.
Są to sposoby robienia bagien, które ja stosuję, można ją w dowolny sposób modyfikować, używać innych odcieni etc. Tej samej metody tworzenia bagien czy wzgórz można użyć do tworzenia terenów do Warhammera, choć oczywiście w większej skali.

bagno 2


Komentarze

Dodaj komentarz