Wargaming Zone     

Wakacyjne nowości wydawnicze
Data: Nd 13 Lip, 2008
Autor: Jarosław Kocznur
Jak zwykle kilka tytułów, które są sferze zapowiedzi bądź od niedawna w księgarniach

DOM WYDAWNICZY BELLONA
Bellona w lipcu i w sierpniu planuje wydać niewiele pozycji, a co więcej spora ich część to wznowienia starych pozycji z serii HB:

1) WOJNY MAMELUKÓW. WŁADCY I RYCERZE ISLAMU - James Waterson, Tłumaczenie: Barbara Tkaczow. EAN - 9788311112476, oprawa miękka, format 170x240 mm, 256 stron. (Lipiec)

WOJNY MAMELUKÓW. WŁADCY I RYCERZE ISLAMU
To moim zdaniem jedyna interesująca pozycja z pośród „prawdziwych" nowości na lipiec. Mamelucy byli w pewnym okresie dziejów Europy oraz Bliskiego Wschodu najlepszymi wojownikami. Walczyli konno, mistrzowsko władając łukiem, lancą i mieczem. Tworzyli straż przyboczną sułtanów Egiptu, sformowaną w 1230 roku z niewolników - najczęściej pochodzenia tureckiego. Jak to nie raz zdarzało się w historii ich ambicje wzrosły wraz ze wzrostem ich znaczenia i w roku 1254 obalili sułtana, osadzając na tronie swojego przywódcę. W ten sposób z gwardii przybocznej stali się klasą panującą. Okazali się w ten sposób lepsi od swoich najbardziej chyba znanych protoplastów, czyli rzymskich pretorianów. Tamci, co prawda kilkakrotnie decydowali o wyborze cesarza, ale nigdy nie przejęli tak decydującej roli w państwie pozostając jednak zawsze gwardią. Tymczasem Mamelucy utworzyli dynastię, która utrzymała niezależność Egiptu do 1517 roku. W tymże roku zostali pobici przez Turków (Selim I), a Egipt dostał się pod panowanie osmańskie. Książka wydaje mi się więc bardzo interesującą zapowiedzią. Należy przy tym pamiętać, że może być też ciekawą pozycją dla miłośników wypraw krzyżowych, którzy po fali książek o tej tematyce jakieś dwa lata temu, przeżywają chyba lekki zastój.
Kolejne dwie pozycje Bellony zapowiadane na lipiec potraktuję łącznie:

2) BROŃ PALNA - Marka Czerwińskiego. EAN 9788311112445, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 256 stron. (Lipiec)

3) ENCYKLOPEDIA AUTOMATYCZNEJ BRONI WOJSKOWEJ - A. E. Hartink, Tłumaczenie: Janina Barwicka. EAN 9788311110786, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 320 stron. (Lipiec)

ENCYKLOPEDIA AUTOMATYCZNEJ BRONI WOJSKOWEJ
Pierwsza z tych pozycji to ilustrowany przewodnik po wojskowej broni strzeleckiej, sportowej, a także myśliwskiej, czyli broni palnej XX wieku. Druga to katalog nowoczesnych wojskowych karabinków samopowtarzalnych, samoczynnych i pistoletów maszynowych XX i XXI wieku. Autor szczególną wagę przykłada do rozwiązań technologicznych broni. Obie zaś można skwitować jako raczej pozycje dla początkujących pasjonatów broni niż graczy w wargaming historyczny.

4) MACHINA DO ZABIJANIA. XIV LEGION NERONA - Stephen Dando-Collins, Tłumaczenie: Paweł Dobrosielski. (z serii Legiony rzymskie) EAN - 9788311112551, oprawa miękka, format 170x240 mm, 328 stron. (Sierpień)

MACHINA DO ZABIJANIA. XIV LEGION NERONA
O kolejnej pozycji z serii Legiony Rzymskie (już czwartej, jeśli liczyć również „Legiony Cezara" niewydanej formalnie w tym cyklu, a dotyczącej faktycznie słynnej X) nie da się powiedzieć wiele więcej niż zrobiłem to już przy poprzednich pozycjach. Ogólnie ujmując, ta sama tematyka i ten sam autor powinien dać ten sam efekt tyle tylko, że tym razem z okresu wczesnego cesarstwa. Szczerze mówiąc, choć mam wszystkie trzy wcześniejsze pozycje, to na razie przeczytałem tylko „Legiony Cezara". Nie jestem, więc w stanie ocenić czy autorowi w następnych pozycjach udaje się trzymać ten sam dość dobry poziom i sposobu pisania i ciekawych informacji.

5) FUENGIROLA 1810 - Krzysztofa Mazowskiego (z serii Historyczne Bitwy). EAN 9788311111578, oprawa miękka, format 130x200 mm, 240 stron. (Sierpień)

FUENGIROLA 1810
W tym wypadku, moim zdaniem, zamiast mówić o zapomnianej, należałoby właściwie powiedzieć o nieznanej karcie polskiej historii wojskowości. Choć obrona zamku w Fuengiroli powinna zasługiwać na poczesne miejsce i to przynajmniej ze względu na to jak niewielu powstrzymało tak wielu. Tymczasem, choć sukces naszych wojsk wydaje się dużo większy niż pod Albuerą, gdzie również Polacy dali się mocno we znaki Anglikom, to jednak o tych wydarzeniach właściwie niewiele wiemy. Dlatego szczerze polecam tę pozycję jako bardzo ciekawą i wartą przeczytania.
Zgodnie z nową świecką tradycją zapoczątkowana jakieś dwa miesiące temu przez Bellonę wspomnę teraz o kilku wznowieniach mniej lub bardziej starych pozycji z serii HB. Będą to:
CHOCIM 1621 - Leszka Podhorodeckiego.(Sierpień)
KULIKOWE POLE 1380 - Leszka Podhorodeckiego.(Lipiec)
LEGNICA 1241 - Jerzego Marończyka.(Sierpień)
OLIWA 1627 - Eugeniusza Koczorowskiego,
Ostatnie dwie pozycje Bellony zapowiadane na sierpień potraktuję znów łącznie, z tego samego powodu, co poprzednie w tren sposób połączone

6) ENCYKLOPEDIA UZBROJENIA - Ian V. Hogg. EAN 9788311110120, oprawa twarda, format 240x330 mm, 224 strony. (Sierpień)

7) Historia broni siecznej. Miecze, szable, rapiery i pałasze - Tadeusza Królikiewicza. EAN 9788311111080, oprawa twarda lakierowana, format 205x295 mm, 224 strony.(Sierpień)

Historia broni siecznej. Miecze, szable, rapiery i pałasze
I znów tak jak w lipcu mamy do czynienia z dwiema pozycjami popularno-encyklopedycznymi. Raczej dla początkujących niż dla starych wyjadaczy. Pierwsza, na zaledwie 224 stronach, podejmuje próbę przedstawienia historii rozwoju uzbrojenia od najdawniejszych wojen aż do współczesnych konfliktów. Jak na moje oko musi to być bardzo zwięzła i pobieżna historia. Kolejna pozycja, choć na tej samej liczbie stron, próbuje przedstawić tylko wycinek tego, co pierwsza, czyli jedynie dzieje broni siecznej od czasów najdawniejszych aż po współczesne. Też nie gwarantuje dogłębnej wiedzy w tym temacie i najprawdopodobniej skupi się na prezentacji ilustracji niż na dogłębniejszej analizie tematu.

INFORTEDITIONS
Chociaż w ostatniej pozycji tego wydawnictwa, po raz pierwszy dostrzegłem pewne niedociągnięcie polegające na braku opisu map (oznaczeń), to jednak w dalszym ciągu bardzo serdecznie polecam kolejną pozycję tego wydawnictwa.

8) Armia brytyjska w latach 1793-1809 - Tadeusza M. Klupczyńskiego. (Seria Bitwy/Taktyka). ISBN 9788389943279, oprawa miękka, format 145x205 mm, 448 stron, 6 map i schematów.

Armia brytyjska w latach 1793-1809
Chociaż na pierwszy rzut oka, z punktu widzenia pasjonata „bitewniaków" i historii wojskowości i munduroznawstwa, może się to wydać paradoksalne, to pozycja ta wzbudziła moje bardzo duże zainteresowanie ze względu na fakt, iż autor przedstawia ją jako „społeczno-gospodarczo-polityczną analizę". Niech nie zniechęca to jednak pasjonatów „czystej wojny", same działania wojskowe zajmują przynajmniej połowę książki, jeśli spojrzeć na tytuły rozdziałów (rozdziały IV do VI). Mimo to myślę, że pierwsze trzy rozdziały tej książki będą równie ciekawe i ważne, jeśli nawet nie ważniejsze. Zapytacie, dlaczego? Otóż moim zdaniem mogą one zawierać bardzo ciekawą analizę powstania armii, która jako narzędzie (i to całkiem sprawne) posłużyło swoim dowódcom do osiągnięcia rezultatów, o których wszyscy się teraz uczymy.

A zatem to tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na nadchodzące wakacje. Oczywiście jak zawsze serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w powyższym tekście informacji o inne pozycje, jeśli o takich ktoś wie. Ja natomiast żegnam się tym razem do września. Jeśli w międzyczasie dowiem się o czymś wyjątkowym, co miałoby się ukazać w księgarniach to zawiadomię o tym w komentarzach do tego tekstu. Mam również świadomość, że w związku z tym, że niektóre z zapowiadanych w tym tekście książek mają się ukazać w pierwszych dniach lipca to mogą one być już w księgarniach lub nawet w Waszym posiadaniu, kiedy będziecie czytać ten tekst.

 

 


Komentarze

Pon 14 Lip, 2008 pawel11 napisał:
Witam. Informacja uzupełniająca: pozycje z punktów 1 i 8 już do nabycia w księgarniach. Nowość z serii HB ,,Bellony" rzeczywiście zapowiada się interesująco. Szkoda tylko, że praktycznie wszystko co nowe i większość wznowień mają być wydane w ostatnim tygodniu sierpnia. Na stronie ,,Bellony" zapowiadają też jako nowość z HB: ,,Wilno 1919 - 1920" L. Wyszczelskiego. Niestety także pod koniec sierpnia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość...
Pozdrawiam.


Dodaj komentarz