Wargaming Zone     

Wojna zuluska 1879
Data: Śr 11 Lis, 2009
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki Krzysztofa Kubiaka

Wojna zuluska 1879Opis:
Tytuł: Wojna zuluska 1879
Autor: Krzysztof KUBIAK
Wydawca: Replika
Seria: -
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
Format: 20 x 10
Język: polski
ISBN 978-83-7674-005-8
Ilość stron: 95
Ilość map: 3
Ilość zdjęć: 33
Cena: 21,90 PLN

Recenzja:
Jak czytamy we wstępie do książki : „Książka opowiada historię krwawego konfliktu, będącego owocem brytyjskich dążeń do dominacji w Afryce Południowej. Kampania przeciwko uzbrojonym we włócznie i skórzane tarcze Zulusom miała być rutynową akcją wojskową. Jednak już pierwsze starcia ukazały, że Brytyjczycy trafili na godnego siebie przeciwnika...".

Cytowany powyżej fragment nie odbiega znacząco od jej treści, co niestety często się zdarza polskim autorom, a publikacja - choć objętościowo niezbyt duża omawia tytułowy temat w sposób treściwy i niemal kompleksowy. Na szczęście K. Kubiak nie dał się skusić chęci zwiększania ilości stron poprzez prezentowanie czytelnikowi historii Afryki od czasów biblijnych;-).

Po bardzo krótkim wprowadzeniu zawierającym historie obecności kolonistów pochodzenia holenderskiego i Anglików na południu Afryki oraz ważniejsze konflikty pomiędzy nimi a tubylcami, autor opisuje szczegółowo armię Zulusów, jej uzbrojenie, organizację i taktykę. Zapewne w celu uczynienia tekstu bardziej przejrzystym organizację i parametry uzbrojenia sił brytyjskich podano w formie wyodrębnionych z głównego tekstu przypisów i tabel. To samo rozwiązanie przyjęto dla przedstawienia biografii ważniejszych postaci stron konfliktu, istotniejszych zdarzeń czy dodatkowych informacji np. o odznaczeniach. Następnie przedstawiono genezę konfliktu i jego bezpośrednią przyczynę. Od strony 21 rozpoczyna się już szczegółowy opis działań wojennych. K. Kubiak omawia oczywiście bitwę pod Isandhlwaną i obronę Rorke's Drift ale ponieważ te zdarzenia są już dość dokładnie opisane w innych publikacjach najciekawsza - moim zdaniem - część książki to opis dalszego przebiegu działań wojennych. Szczegółów pracy zdradzał nie będę, aby nie odbierać ewentualnemu czytelnikowi przyjemności płynącej z lektury.

Książkę napisano przystępnym językiem w oparciu o 23 anglojęzyczne pozycje źródłowe. Interesujące jest, że część zamieszczonych w niej zdjęć została wykonana osobiście przez autora. Może trochę dziwić, że Krzysztof Kubiak, dr hab. i komandor porucznik rezerwy, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnych konfliktów zbrojnych i terroryzmu, zajmuje się tym, nieco egzotycznym konfliktem, ale to tylko pokazuje jak szerokie są horyzonty badawcze tego historyka wojskowości.

Podsumowując - w mojej subiektywnej ocenie recenzowana książka jest zdecydowanie warta swojej ceny i poświęcenia godziny na jej przeczytanie.

Jako dodatek dołączam wybraną bibliografię K. Kubiaka:

Wojna Falklandzka 1982, Gdańsk 2002.

Wojny, konflikty zbrojne i punkty zapalne na świecie, Warszawa 2005.

Działania sił morskich na wodach indochińskich 1945-1956, Toruń 2005.

Pierwsza wojna bliskowschodnia 1947-1949. Studium polityczno-wojskowe, Wrocław 2006.

Falklandy-Port Stanley 1982, Warszawa 2007 (seria HB).

Przemoc na oceanach. Współczesne piractwo i terroryzm morski, Warszawa 2009.

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Dodaj komentarz