Wargaming Zone     

Singapur. Twierdza, której nie było.
Data: Czw 03 Cze, 2010
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki Krzysztofa Kubiaka

Singapur. Twierdza, której nie było.

Opis:
Tytuł: Singapur. Twierdza, której nie było.
Autor: Krzysztof KUBIAK
Wydawca: Książka i Wiedza
Seria: -
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
Format: 14 x 20
Język: polski
ISBN 978-83-05-13656-8
Ilość stron: 407
Ilość map: 3
Ilość zdjęć: 28
Cena: 39 PLN

Recenzja:
Recenzowane poniżej dzieło Krzysztofa Kubiaka, autora znanego zapewne większości osób interesujących się historią z jego wcześniejszych publikacji, jest książką dość nietypową. Autor nie koncentruje się wyłącznie - jak olbrzymia większość autorów książek o Singapurze - na tematyce podboju wyspy i miasta przez Japończyków w roku 1942 lecz, chcąc jakby uzasadnić tezę zawartą w tytule, przedstawia historię wyspy od czasów przed powstaniem miasta, przez dzieje Singapuru, aż do czasów nam współczesnych.

W pierwszym rozdziale K. Kubiak opisuje okoliczności, które zadecydowały o założeniu miasta właśnie w tym, a nie innym punkcie geograficznym, jego historię i rozwój do roku 1914, a także organizację polityczną kolonii malajskiej. Kolejny rozdział został poświęcony praktycznie nieznanemu w Polsce epizodowi - wkładowi i roli Singapuru w wysiłek zbrojny i gospodarczy Imperium Brytyjskiego w okresie I Wojny Światowej. Szczególnie ciekawa jest kwestia działań zbrojnych na wodach malajskich i uczestnictwa w nich marynarek wojennych innych członków Ententy oraz buntów tubylczych żołnierzy.

Następnie autor przedstawia okres międzywojenny opisując w miarę szczegółowo rozwój miasta, a przede wszystkim okoliczności, które zadecydowały o budowie w Singapurze wielkiej bazy morskiej, kompleksu lotnisk wojskowych oraz innych instalacji militarnych. W dalszej części książki opisano kampanie malajską 1941 - 1942 (z uwzględnieniem mało znanego epizodu udziału sił Stanów Zjednoczonych AP w obronie półwyspu malajskiego i wyspy Singapur), okres okupacji japońskiej (m.in. życie ludności cywilnej, prześladowania, ruch oporu, kwestie gospodarcze, itd.) i wreszcie działania brytyjskich sił specjalnych w rejonie Singapuru w latach 1942 - 1945.

Najbardziej interesujący moim zdaniem jest ostatni rozdział, w którym K. Kubiak opisuje rządy Brytyjczyków na Malajach po zakończeniu II Wojny Światowej, wojnę z komunistyczną partyzantką, powstanie państwa Singapur, jego konflikty z Indonezją oraz organizację, rozwój i wyposażenie sil zbrojnych współczesnego Singapuru.

Całość uzupełnia 16 załączników tematycznych oraz - zapewne w celu uczynienia tekstu bardziej przejrzystym - podanie w formie wyodrębnionych z głównego tekstu przypisów i tabel parametrów uzbrojenia, charakterystyk okrętów, itp. Interesującym dodatkiem jest także przewodnik po współczesnym Singapurze - „szlak po polach bitew z okresu II WŚ" (w książce są m.in. zdjęcia z rekonstrukcji zdarzeń historycznych).

Książkę napisano przystępnym językiem w oparciu o 57, w większości anglojęzycznych, pozycji źródłowych.

Podsumowując - w mojej subiektywnej ocenie recenzowana książka jest zdecydowanie warta swojej ceny i poświęcenia czasu na jej przeczytanie.

 

 

 

 


Komentarze

Dodaj komentarz