Wargaming Zone     

QR Miniatures - Towarzysz i pocztowy kawalerii narodowej
Data: Nd 05 Cze, 2011
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja figur firmy QR Miniatures

Kawaleria Narodowa - towarzysz (ik2)Recenzja:
Nazwa produktu: Towarzysz Kawalerii Narodowej (IK2) oraz Pocztowy Kawalerii Narodowej (IK3).
Producent: QR Miniatures
Skala figurek: 15 mm
Rok wydania: 2010
Cena zestawu: 29 PLN

Opis:
Znana nam już firma QR Miniatures nie ogranicza się do produkcji figurek z wojen XVII wieku, ale rozwija właśnie serię pod tytułem „Insurekcja Kościuszkowska". Na razie dostępni są żołnierze z formacji polskich, ale prace nad figurami z jednostek armii rosyjskiej trwają i prawdopodobnie już w tym roku ujrzymy ich wynik.

W związku z powyższym postanowiłem tym razem podzielić się wrażeniami z dokładnych oględzin aż dwóch produktów tj. - paczki Towarzyszy i paczki Pocztowych Kawalerii Narodowej.

Kawaleria Narodowa stanowi specyficzny, typowo polski rodzaj jazdy i w związku z powyższym nie można jej figur stosować do tworzenia jednostek innych armii. Niemniej jej figury bez problemu można też wykorzystać do organizacji polskich i litewskich Pułków Straży Przedniej będących protoplastami formacji ułańskich.

Za 29 PLN otrzymujemy zestaw figurek z twardego (ale możliwego do spiłowania) metalu, w skład którego wchodzi: 8 figurek bezgłowych jeźdźców zespolonych z końmi, 8 główek oraz - w przypadku Towarzyszy - komplet uzbrojenia składający się z 8 lanc i szablonu papierowego zawierającego komplet chorągiewek.

Figurki konnych są w obu paczkach w dwóch pozycjach. W przypadku Towarzyszy wytwórca przedstawił stojącego konia z jeźdźcem, który lewą ręką trzyma wodze, a prawą ma opuszczoną wzdłuż ciała i przygotowaną do włożenia w nią lancy. Można ją zamocować w pozycji „do góry" lub „do ataku". Jeżeli chodzi o Pocztowych broń jest już odlana, tj. na stałe zespolona z figurką. Mamy więc figurę uzbrojoną w karabinek i jeźdźca z pałaszem w dłoni. Jak zwykle w przypadku produktów z QR Miniatures figurka jeźdźca posiada otwór na główkę, a główka bolec, co pozwala solidnie połączyć przy pomocy kleju (polecam bezbarwny „Poxipol") oba elementy. Bolce na główkach są zwykle trochę za długie, a więc wymagają spiłowania lub ścięcia, natomiast średnica bolca pasuje idealnie do średnicy otworu w figurce jeźdźca. Całość daje się łatwo skleić i daje dobry efekt wizualny.

W każdej z paczek mamy po 2 rodzaje główek. O ile różnice pomiędzy główkami w paczce Towarzyszy są minimalne, to w paczce Pocztowych mamy dwa różne rodzaje nakryć głowy.

Wszystkie wzory broni są wykonane bardzo dokładnie z dużą dbałością o szczegóły, a sztywny materiał powoduje, że nie ma obawy przed zginaniem się broni.

Rzeźba figurek jest dokładna i odzwierciedla szereg elementów wyposażenia tak jeźdźców jak i wierzchowców. Możemy odróżnić szczegóły twarzy, czapek, mundurów, butów, broni oraz innych elementów stroju lub wyposażenia. Figurki koni są proporcjonalne do wielkości jeźdźców i widać na nich wiele szczegółów takich jak: siodła, derki, uprząż oraz olstry.

Za plus należy uznać fakt, że prawie wcale nie ma nadlewek. Pilnik przyda się tylko do obrobienia bolców główek i wyjątkowo występujących drobnych zadziorów.

Niestety z uwagi na unikatowy charakter produktu nie mam możliwości porównania go z analogicznym produktem jakiejkolwiek innej firmy.

Podsumowując: w mojej subiektywnej ocenie oba zestawy warte są swojej ceny, a nabyć można je u producenta.

Więcej figur serii „powstanie kościuszkowskie 1794" możecie znaleźć na stronie QR Miniatures.


Komentarze

Dodaj komentarz