Wargaming Zone     

Ambush Alley: Force on Force.
Data: Nd 10 Lip, 2011
Autor: Marcin Kęsek
Opis prostego systemu będącego rozwinięciem Ambush Alley

Zacznijmy może od odrobiny historii. System powstał pod nazwą „Ambush Alley" jako skirmish, gdzie kilka sekcji wojsk regularnych ścina się z hordami terrorystów/powstańców/talibów lub innych niewyszkolonych oddziałów na małym terenie. W pierwotnej wersji miał więc symulować konflikt asymetryczny. Kilka budynków, 30 figurek, trochę kostek i pomysły na potyczki (zaczerpnięte z filmów, na przykład „Helikopter w ogniu" lub z gier takich jak „Full Spectrum Warrior" czy „First to fight") i gotowe.

Force on Force

Autorom to jednak nie wystarczało i postanowili rozbudować mechanikę do stopnia umożliwiającego rozgrywanie większych potyczek nawet z użyciem sił pancernych, śmigłowców i artylerii - tak powstało Force on Force.

Kilka słów o samej mechanice. Autorzy systemu uznali, że na polu walki pewne rodzaje broni spełniają te same zadania niezależnie od kalibru i innych parametrów, tak więc AK-47, M4, Beryl, Famas i inna podstawowa broń piechoty są traktowane jednakowo. W systemie bardziej liczy się wyszkolenie żołnierza, niż jego podstawowe uzbrojenie strzeleckie.

Force on Force

Wyszkolenie dzieli się na cztery grupy: niewyszkoleni, regularne wojsko, weterani/elita, jednostki specjalne. W zależności od wyszkolenia oddział rzuca odpowiednimi kostkami: K6, K8, K10, K12 etc. Przykładowo talib z kałasznikowem będzie rzucał 1K6, żołnierz piechoty 1K8, a operator „Gromu" lub innej jednostki specjalnej 1K12. „Sukces" każdego rzutu określany jest jako 4 plus, to znaczy wyrzucone na kości 4 i więcej oznacza „sukces" w testach. Widać więc różnicę w strzelaniu np. operatora Delty sklasyfikowanego na K12 i taliba z kałaszem sklasyfikowanego na K6 - jeden ma znacznie większe szanse na uzyskanie „sukcesu" w strzelaniu i wyrzuceniu ponad 4 oczka.

Ponadto mamy do dyspozycji broń wsparcia: lekką (Scuad Automatic Weapon, podwieszany granatnik), średnią (RPG, karabiny maszynowe itp) i ciężką (ckm na trójnogu, automatyczny granatnik) itp. Posiadanie określonego rodzaju broni zwiększa siłę ognia, dodając graczowi dodatkowe kostki. Na przykład sekcja piechoty USA, składająca się z czterech żołnierzy, wyposażona w 2xM4, 1xSAW, 1xM4 z granatnikiem będzie rzucać 6K8 (cztery kostki za czterech żołnierzy + jedna za SAW + jedna za granatnik), a oddział powstańców składający się z pięciu osób (4xAK-47,1xRPG) będzie rzucał 7K6 (pięć kostek za figurki + 2 za RPG). System obrony przed ostrzałem jest podobny: rzuca się tyloma kostkami ile jest figurek w oddziale plus dodatki za murki, domki i inne przeszkody. Do gry potrzeba więc sporej ilości kostek różnych rodzajów.

Force on Force

Istotnym elementem w grze jest też morale. Nawet bardzo słabo wyszkolone jednostki mogą być bardzo zdeterminowane i zmotywowane do walki, a niektóre jednostki dobrze wyszkolone mogą być znudzone i nie mieć zapału do walki.

Gra przebiega turowo, lecz przeciwnicy nie poruszają się/strzelają naprzemiennie. Zamiast tego następują łańcuchy reakcji. Przykładowo: oddział A chce się poruszyć, więc przeciwnik swoim oddziałem B reaguje na jego ruch w dowolnym momencie. Tu następują rzuty „kto pierwszy zareagował", lecz gracz dowodzący oddziałem A może przerwać jego reakcję swoim oddziałem C.

Force on Force

Trochę to się wydaje skomplikowane na początku, lecz po kilku starciach zasady zaczynają być przejrzyste.

Podsumowując system jest prosty i łatwy do opanowania, a kostki i łut szczęścia odgrywają w nim istotną rolę. Konkretne rozgrywki zależą w dużej mierze od poszczególnych scenariuszy.

Zainteresowanych zapraszam na stronę gry:

http://ambushalleygames.com/

W necie można za darmo pobrać DEMO gry, czyli jeden scenariusz i wszystkie zasady potrzebne do zagrania:

http://ambushalleygames.com/images/pdfs/fof_qs_rules.pdf


Komentarze

Wt 19 Lip, 2011 Marcin G napisał:
A do tego rośnie armia autora :)
http://1939-1939.blogspot.com/


Dodaj komentarz