Wargaming Zone     

Wojna rosyjsko – perska 1826-1828
Data: Sob 21 Sty, 2012
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki wydawnictwa Inforteditions

Wojna rosyjsko – perska 1826-1828Opis:
Tytuł: Wojna rosyjsko - perska 1826-1828
Autor: Paweł Borawski
Wydawca: Inforteditions
Seria: Bitwy / Taktyka # 38
Rok wydania: 2011
Oprawa: miękka
Format: 14 x 21
Język: polski
ISBN 978-83-89943-74-3
Ilość stron: 232
Ilość map: 5
Ilość zdjęć / rycin: 16
Cena: ok. 30 PLN

Recenzja:
Recenzowana pozycja dotyczy wojny, która jest praktycznie nieznana w polskiej literaturze historycznej. Z reguły polscy autorzy jedynie wspominają o kontaktach dyplomatycznych w XVII wieku pomiędzy Persją a Rzeczpospolitą Obojga Narodów, wiążących się z faktem, iż wspólnym wrogiem obu państw była osmańska Turcja. Książka Pawła Borawskiego jest pierwszą znaną mi polską monografią wojny rosyjsko-perskiej.

Odbiegając nieco od tematu stwierdzę, że kwestie wojskowości perskiej, a potem irańskiej są prawie całkowicie pomijane w polskiej literaturze historyczno-naukowej. Pozytywnym wyjątkiem od reguły jest wydana w połowie lat dziewięćdziesiątych w ramach serii „Konflikty XX wieku" przez wydawnictwo Altair książka P. Biniewskiego „Irak-Iran 1980-88". Niestety ta broszurowa pozycja ta ma tylko około 40 stron, więc chociaż zawiera sporo informacji to podanych w bardzo skróconej formie. Zdaje sobie sprawę z faktu, że totalitarny system polityczny panujący od ponad 30 lat w Iranie oraz bariera językowa nie ułatwia docierania do miejscowych źródeł, ale temat jest praktycznie dziewiczy w Polsce, co powinno zachęcać zarówno autorów jak i wydawców do zajęcia się nim. Osobiście chętnie przeczytałbym solidne dzieło o wojnach prowadzonych przez najwybitniejszego władcę w historii Persji tj. Szacha Abbasa Wielkiego lub o wojnie iracko-irańskiej.

Po tej dłuższej dygresji wracam do meritum recenzji. Autor wprowadza czytelnika w temat krótko przedstawiając sytuację polityczną i społeczną Persji na początku XIX wieku oraz genezę konfliktu rosyjsko-perskiego. Następnie w przystępny i rzeczowy sposób charakteryzuje armie przeciwników, ich taktykę, strategie oraz inne czynniki wpływające na skuteczność wojsk. Polecam zwłaszcza część poświęconą armii perskiej - czytelnika czeka garść zaskakujących informacji. Niemniej równie ciekawy jest opis rosyjskich wojsk Samodzielnego Korpusu Kaukaskiego, którego organizacja, wyszkolenie i taktyka bardzo (i to na korzyść) odróżniały się od reszty armii rosyjskiej. Po części wstępnej P. Borawski opisuje przebieg walk armii polowych adwersarzy i kulminacyjne oblężenie Erywania. Szczegółów zdradzał nie będę - czytelnik sam się z nimi zapozna. W dalszej części pracy autor informuje o przebiegu negocjacji pokojowych i dalszych stosunkach pomiędzy carską Rosją a Persją.

Książkę napisano przystępnym językiem w oparciu o 74, w większości rosyjskojęzyczne, pozycje źródłowe. Sięganie do źródeł i opracowań radzieckich i rosyjskich nie może dziwić, gdyż zagadnienie wojny rosyjsko-perskiej 1826-1828 poruszane było głównie przez historyków sowieckich i rosyjskich (zazwyczaj w kontekście i przy okazji badań nad dyplomatycznymi stosunkami rosyjsko-perskimi w XIX stuleciu).

Mam nadzieje, że autor nie poprzestanie na recenzowanej pozycji i jeszcze nie raz zaprezentuje nam swoje prace na równie zaskakujące i ciekawe tematy.


Komentarze

Dodaj komentarz