Wargaming Zone     

Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848 - 1849
Data: Pi± 25 Maj, 2012
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki Wydawnictwa RYTM

Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848 - 1849Recenzja:
Tytuł: Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848 - 1849Autor: Istvan KovacsZ języka węgierskiego przełożył i posłowiem opatrzył: Jerzy Snopek
Wydawca: Oficyna Wydawnicza RYTMSeria: -
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Format: 14 x 21
Język: polski
ISBN 978-83-7399-416-5
Ilość stron: 281
Ilość map: 0
Ilość zdjęć: 59
Cena: 38,90 PN

Opis:
Myślę, że każdy w naszym kraju zna powiedzenie „Polak, Węgier dwa bratanki...". Chyba każdemu zaszczepiono w dzieciństwie myśl, że Węgry i Polska to bratnie narody (niezależnie od tego jak z tą przyjaźnią na przestrzeni wieków faktycznie było). I chyba każdy kto uczył się historii poznał osobę generała Józefa Bema (czy go zapamiętał to już inna sprawa). Niewielu z nas słyszało jednak o Władysławie Bentkowskim, Mieczysławie Woronieckim czy Kazimierzu Paprockim oraz kilkudziesięciu innych Polakach, którzy w okresie Wiosny Ludów walczyli w powstańczej armii węgierskiej, a wielu z nich zginęło na polach bitew lub zostało straconych po zakończeniu walk. Istvan Kovacs - węgierski historyk, autor kilkunastu książek dotyczących tematyki historycznych i kulturalnych kontaktów polsko-węgierskich w XIX wieku (m.in. „Józef Bem - bohater wiecznych nadziei" wyd. 2009) przybliża czytelnikowi ich sylwetki.

Przechodząc do meritum recenzji: autor wprowadza czytelnika w temat krótko przedstawiając sytuację polityczną w Cesarstwie Austriackim w latach 1848 i 1849. Następnie opisuje stosunek powstańczych władz węgierskich do polskich ochotników, idee i okoliczność powstania Legionu Polskiego oraz jego szlak bojowy. Przy tej okazji dość szczegółowo analizuje najsłynniejsze epizody bojowe polskiej formacji, rozwiewając przy okazji sporo mitów.

Po części wstępnej I. Kovacs ukazuje czytelnikowi losy poszczególnych polskich ochotników według pewnego rodzaju schematu, opisując ich pochodzenie, życie przed 1848 rokiem, motywy którymi kierowali się udając się na Węgry, ewentualne doświadczenie wojskowe, przebieg służby w powstańczej armii węgierskiej, okoliczności śmierci w 1849 r. lub ich dalsze losy po upadku Wiosny Ludów. Ciekawostką jest opis nieudanego zamachu na generała Józefa Bema dokonanego przez jednego z polskich ochotników (polityczne spory rodaków przeniosły się za nimi na Węgry i nic nie mogło wpłynąć na ich wygaszenie). Autor jako cudzoziemiec bez emocjonalnego zaangażowania po którejkolwiek ze stron opisuje sam zdarzenie i jego wpływ na sytuacje Polaków na Węgrzech.

Zakończeniem książki jest posłowie autorstwa Jerzego Snopka, w którym podsumowuje on znaczenie rewolucji węgierskiej lat 1848 - 1849 i wartość przekazania przyszłym pokoleniom wiedzy o Polakach, którzy w niej uczestniczyli.

Niestety w polskim wydaniu recenzowanej pozycji nie zamieszczono informacji o bibliografii.

Reasumując, w mojej subiektywnej ocenie książkę warto przeczytać.

I na koniec mała dygresja odbierająca nieco od tematu książki. Szkoda, że - niewątpliwie interesująca tematyka dziejów militarnych węgierskiej rewolucji z lat 1848 - 1849 nie doczekała się w Polsce monografii.


Komentarze

Dodaj komentarz