Wargaming Zone     

III Turniej Gier Bitewnych BAZYLISZEK 2004
Data: Wt 02 Lis, 2004
Autor: Paweł Zatryb
W niedziele 24 października 2004 r., w warszawskim Gimnazjum nr 2 przy ul. L. Narbutta 65/71, odbył się „Turniej Gier Historycznych i Fantasy”

W niedziele 24 października 2004 r., w warszawskim Gimnazjum nr 2 przy ul. L. Narbutta 65/71, odbył się „Turniej Gier Historycznych i Fantasy”. W dwóch salach gimnastycznych oraz na szkolnych korytarzach ustawiono stoły – stanowiska, przy których zmagało się ze sobą około 200 – 300 graczy. Prezentowano systemy gier fantastycznych ,,Warhammer”, ,,Gra o tron”, ,,Age of Mitology” oraz kilka innych, których nazw niestety autorowi niniejszego artykułu nie udało się zapamiętać. Choć gracze gier fantastycznych stanowili około 90% uczestników turnieju zaprezentowano także dwa systemy gier historycznych: ,,Mein Panzer” i ,,DBA”. Oprócz uczestniczenia w rozgrywkach lub kibicowania można było także obejrzeć oferty oraz ewentualnie zakupić figury i inne rekwizyty potrzebne do gier. M.in. prezentowano modele z okresu II Wojny Światowej i wojen współczesnych firmy GHQ (skala 1 : 285).

Ponieważ zasady systemu ,,Mein Panzer” nie były jeszcze prezentowane na stronie ,,Wargaming.pl” skupie się na opisie turnieju rozegranym na zasadach ,,DBA”.

Turniej został w całości zorganizowany i zabezpieczony od strony materiałowej (figurki, plansze, terenowe elementy nastawne, inne niezbędne rekwizyty) przez Jarosława Kocznura. W rozgrywce brało udział 8 osób. Wybór armii i przeciwnika następował w drodze losowania. Każdy z graczy losował armię, którą miał grać oraz osobę przeciwnika. Do wyboru były dwie pary armii z okresu Starożytnego Egiptu, para: Macedończycy – Trakowie, Syrakuzy – Kartagina, Rzym – Galowie, Rzym – Iberowie, Cylicja – Armenia, XI w. Krzyżowcy – Syryjczycy. Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdy gracz toczył 4 bitwy: wylosowaną armią i jej przeciwnikiem, a następnie armiami wybranymi przez wylosowanego przez siebie partnera (mam nadzieję, że opisałem zasady turnieju w sposób przejrzysty :-).

Walki miały różnorodny przebieg. Gracze zmagali się nie tylko z przeciwnikiem, ale także z terenem, warunkami atmosferycznymi (na salach było gorąco nie tylko z powodu poziomu emocji, ale także z powodu wpadającego przez okna pięknego słońca) i oporem materii (kostki na których wypadały tylko ,,1”;-). Niektóre walki były rozstrzygane szybko inne toczyły się bardzo długo (rekord wynosił 3,5 h). Z uwagi na ograniczenia czasowe (cała impreza kończyła się o godzinie 17.00) nie udało się rozegrać wszystkich bitew. Uczestnicy zgodnie ustalili, że ,,zaległe” starcia należy stoczyć w najbliższym możliwym terminie.

Powyższy artykuł zostanie uzupełniony po zakończeniu turnieju DBA o wyniki bitew, listę punktów zdobytych przez poszczególnych graczy oraz dokumentacje fotograficzną.Od Redakcji: W chwili obecnej złożony jest już na biurku Redakcji opis imprezy sporządzony przez Jarosława Kocznura, który już wkrótce znajdzie się na Wargaming Zone.

Komentarze

Wt 02 Lis, 2004 jarek napisał:
W związku z tym, że tekst zawiera sporo nieścisłości przedstawiam kilka najważniejszych sprostowań:
1) Prawidłowa nazwa turnieju to "III Turnieju Gier Bitewnych Bazyliszek 2004”
2) Turniej ten jak zawsze dotychczas był rozgrywany był przez 2 dni w sobotę i niedzielę, w tym wypadku w dniu 23 i 24 10.2004r.
3) W turnieju DBA wzięło udział tylko 7 graczy
4) Każdy gracz miał rozegrać 4 bitwy z tym, że dwie parą armii, którą wylosował i z graczem, którego wylosował (grając raz jedna a raz drugą armią), a pozostałe dwie z graczem, który jego wylosował i parą armii, którą wylosował tamten gracz.
5) Zaległe bitwy będą pewnie rozegrane gdyż wszyscy gracze są z Warszawy i mniej lub bardziej się znają, ale niestety nie wpłynie to już na oficjalne wyniki Turnieju DBA gdyż organizatorzy Bazyliszka nie przewidują takiej możliwości i wszystkie rozgrywane tam turnieje "rozliczają" według stanu na zamknięcie imprezy.


Dodaj komentarz