Wargaming Zone     

Berety z gwiazdami. Radzieckie wojska powietrznodesantowe
Data: Czw 06 Maj, 2004
Autor: Marcin Gawęda
Recenzja książki "Berety z gwiazdami. Radzieckie wojska powietrznodesantowe", autor: Zaloga Steven J.

qaoslp3księgarnia
Opis:
Wydawnictwo: RYTM, Rok wydania: 2003, Oprawa: Twarda, Format: 17x25cm, Język: polski, Ilość stron: 253, ISBN: 8311096228, Tytuł oryginału: INSIDE THE BLUE BERETS. A COMBAT HISTORY OF SOVIET AND RUSSIAN AIRBORNE FORCES, Tłumacz: Skowroński Jarosław, Seria: JEDNOSTKI ELITARNE ŚWIATA

Recenzja:
Znane mi nazwisko Stevena Zalogi spowodowało, że śmiało wziąłem się do czytania. Książka traktuje o historii radzieckich i rosyjskich wojsk powietrznodesantowych od zarania w latach trzydziestych, przez niezbyt udane operacje z okresu II wojny światowej, interwencję na Węgrzech, w Czechosłowacji i Afganistanie, aż po udział w tłumieniu antyjelcynowskiego puczu w 1993 roku.

Muszę przyznać, że książka robi dobre wrażenie. Może nie jest zbyt szczegółowa i pewnie brakuje w niej analitycznych badań, ale trudno oczekiwać czegoś takiego w książce liczącej 250 stron i omawiającej tak szeroki zakres czasowy i tematyczny. Książka jest raczej kompendium wiedzy na temat sowieckich wojsk powietrznodesantowych, którą należy traktować jako elementarz w poruszanym temacie i ewentualne wyjście do dalszych badań. Nie brakuje w niej jednak masy wiadomości, w tym także takich, które pośrednio dotyczą wojsk powietrznodesantowych: wprowadzanie wozów bojowych BMD, badania i rozwój śmigłowców i ich zastosowanie, specnaz i inne jednostki specjalne itd.

Trudno mi sobie wyobrazić pasjonatów II wojną światową lub okresem zimnej wojny, a zwłaszcza operacjami powietrznodesantowymi i specjalnymi, którzy nie zainteresują się tą pozycją, tym bardziej, że wiele rozdziałów traktuje o sprawach szerzej nieznanych. Do „smaczków” może należeć chociażby desant spadochronowy pod Bukrinem w 1943 roku, czy np. opis działań specjalnych w Kabulu w 1979 r.

Książkę czyta się łatwo, chociaż mimo bogatej bibliografii nie ma w niej szczegółowych przypisów, co może nieco obniża jej wartość (w sumie jednak nie tak bardzo). Jest także nieco zdjęć, tabel i mapek, chociaż tych pierwszych mogłoby być nieco więcej. Mocnym punktem książki są także schematy organizacji oddziałów powietrznodesantowych w poszczególnych okresach i różne tabele z wiadomościami na ogół nieznanymi (np. tabela ze stratami lotnictwa radzieckiego i druga ze stratami osobowymi w wojnie afgańskiej). Za to w warstwie tekstowej poza informacjami dotyczącymi interesujących epizodów i organizacji wojsk powietrznodesantowych z lat trzydziestych i II wojny światowej (sporo miejsca poświęcił Zaloga wspomnianej operacji powietrznodesantowej pod Bukrinem nad Dnieprem w 1943 r.) om ówione są także akcje radzieckich wojsk powietrznodesantowych w bratnich krajach socjalistycznych: walki w Budapeszcie i operacja „Dunaj” w Czechosłowacji. Oczywiście sporo miejsca zajmuje wojna afgańska 1979-1989, w której „niebieskie berety” wzięły aktywny udział. Książkę kończy omówienie rosyjskich wojsk powietrznodesantowych na początku lat 90-tych z OdB rosyjskich wojsk powietrznodesantowych w 1990 r. i opisem udziału niebieskich beretów w puczu 1993 roku.

Książka Zalogi niesie za sobą wady i zalety opracowania syntetycznego. Przyjęte ramy czasowe wykluczają szczegółową analizę wybranych zagadnień, chociaż najważniejsze z nich omówione są stosunkowo dokładnie. Mocną stroną książki na pewno są schematy organizacyjne oraz spisy jednostek powietrznodesantowych istniejących w różnych okresach czasu.

Generalnie biorąc pod uwagę nieznany u nas w wielu aspektach i nie poruszany temat radzieckich wojsk powietrznodesantowych (praktycznie wiadomości na temat ich organizacji i użycia w II wojnie światowej są w naszej literaturze minimalne, tym bardziej, że nierzadko były to operacje nieudane), uważam książkę za niezbędne kompendium wiedzy na ten temat. Książce z czystym sumieniem wystawiam ocenę dobrą plus, chociaż jak już mówiłem, obniża ją nieco brak szczegółowych przypisów (za to ten mały minus). Gdyby nie ten drobiazg (na który chyba nie wszyscy zwracają nawet uwagę) ocena byłaby lepsza. Tym niemniej dla entuzjastów wojsk radzieckich bądź powietrznodesantowych ta pozycja jest obowiązkowa. Dość bogata bibliografia załączona do książki umożliwia dalsze, szczegółowe poszukiwania. W ogólnej ocenie książki trzeba pamiętać o słowach, które Zaloga podaje we wstępie do bibliografii: „Generalnie brakuje poważnych publikacji na temat radzieckich wojsk powietrznodesantowych...”. Nikogo nie muszę chyba przekonywać, że tym bardziej odnosi się to do naszej rodzimej literatury, a książka Zalogi w znakomity sposób tą czarną dziurę zapełnia. Za tą cenę w jakiej jest dostępna książka godna polecenia.

Komentarze

Dodaj komentarz