Wargaming Zone     

Pruska Iława 1807
Data: Nd 23 Maj, 2004
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki "Pruska Iława 1807", autor Tomasz Rogacki

Opis:
Dom Wydawniczy Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: Miękka, Format: 13x20, Język: polski, Ilość stron: 138 (fotografii 19, 4 mapy), ISBN: 8311098077, Seria: HISTORYCZNE BITWY

Recenzja
Książka jest rozwinięciem pozycji tego samego autora wydanej w 1991 r. w ramach serii ,,Bitwy Napoleońskie” (według mojej wiedzy była to jedyna publikacja z tej serii) przez bliżej mi nie znane wydawnictwo. W ramach aktualnego ujęcia tematu T. Rogacki dokonał nieznacznego uzupełnienia informacji oraz powiększył objętościowo książkę poprzez bardziej opisowe przedstawienie niektórych wydarzeń. Autor bardzo dokładnie i w przejrzysty sposób przedstawił zimową kampanię Napoleona I prowadzoną na obszarze Prus Wschodnich w styczniu i lutym 1807 r. Kolejne rozdziały ukazują ofensywę sił rosyjsko – pruskich i jej zatrzymanie, przebieg kontrofensywy Wielkiej Armii zakończonej krwawą bitwą pod Pruską Iławą oraz jej następstwa. Nie pominięto także działań korpusów wydzielonych działających na drugorzędnych kierunkach operacyjnych oraz podsumowania wyników zimowej kampanii 1807 r. Całość uzupełniają cztery mapki oraz kilkanaście zdjęć obrazów dowódców stron i scen batalistycznych. Całości daję czwórkę.

Istotnym minusem książki jest brak rozdziału, który zawierałby organizację wrogich armii, ich uzbrojenie oraz taktykę walki. Brak ten jest do przyjęcia przez czytelnika mającego szerszą wiedzę o epoce napoleońskiej, natomiast może negatywnie wpływać na zrozumienie tematu przez początkującego adepta okresu (np. pojawia się pytanie co powodowało, że armia francuska była taktycznie lepsza od rosyjskiej i pruskiej?). Drugim minusem są w moim przekonaniu błędy językowe: zdania ,,szarża rozłamała szyki rosyjskiej infanterii” lub ,,świeże szwadrony, które uderzyły na kirysów z obu flank” choć zrozumiałe, byłyby właściwsze w książce z początku XX wieku. Trzeci minus – okładka, choć przyznam, że w porównaniu np. z obwolutą ,,Pragi 1757” widzę pewien postęp; przynajmniej jestem w stanie rozpoznać, że na okładce ,,Pruskiej Iławy” ukazano szarżujących Grenadierów Konnych Gwardii.

Bibliografia zawiera 40 pozycji. Składa się na nią ,,klasyka” znawcy epoki napoleońskiej oraz kilkanaście źródeł ,,dla zaawansowanych”.

Podsumowując pragnę polecić książkę Tomasza Rogackiego wszystkim zainteresowanym historią wojen napoleońskich.

Komentarze

Pon 24 Maj, 2004 Hubert napisał:
Słownictwo, jak pamiętam w poprzedniej publikacji tej pozycji, było faktycznie fatalne. Zastanawiam się nad przyczyną takiego stanu. Oczywiście dowodzi to braku korekty, ale aby błędy mogły pozostać po nie wykonaniu korekty, muszą najpierw być....

Pozdrawiam

Nd 23 Maj, 2004 Marcin G napisał:
Kiedyś miałem w rękach tą pozycję Rogackiego i jeśli mnie pamięć nie myli to było wydanie własnym sumptem lub przez jakieś niewielkie wydawnictwo. Jak pamietam tam było dokładnie to samo fatalne słownictwo, czyli z tego jasno wynika jak dokonano korekty w Bellonie :-)


Dodaj komentarz