Wargaming Zone     

Żółte Wody–Korsuń 1648
Data: Sob 19 Cze, 2004
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki "Żółte Wody–Korsuń 1648", autor Witold Biernacki

Opis:
Dom Wydawniczy Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: Miękka, Format: 13x20, Język: polski, Ilość stron: 222 (25 fotografii, 5 map) , ISBN: 83-11-09824-7, Seria: HISTORYCZNE BITWY

Recenzja:
Z zadowoleniem przyjąłem kolejną książkę dotyczącą wojen polsko–kozackich toczonych w XVII w. Ten ciekawy okres w historii państwa polskiego w ramach serii HB reprezentowały dotychczas tytuły ,,Beresteczko 1651” i ,,Batoh 1652”. Obecna publikacja stanowi cenne uzupełnienie, ponieważ przedstawia początkowy okres konfliktu. Mam nadzieję, że miłośnicy serii HB wkrótce doczekają się, zapowiedzianej już w 1996 r. książki ,,Zbaraż – Zborów 1649”, która ostatecznie uzupełniłaby omawianą problematykę.

Pozycja ,,Żółte Wody – Korsuń 1648” przedstawia genezę i pierwszy etap powstania kozackiego z 1648 r. nazwanego następnie ,,powstaniem Chmielnickiego”. Autor w ciekawy i przejrzysty sposób ukazuje sytuacje polityczną, społeczną i wyznaniową w Rzeczypospolitej oraz bezpośrednią przyczynę powstania.

Bardzo wartościową częścią pozycji jest opis organizacji armii polskiej, wojsk kozackich i tatarskich, ich uzbrojenia, charakterystyka dowódców, taktyki walki oraz mocnych i słabych stron obu armii.

W kolejnych rozdziałach autor opisuje rozprzestrzenianie się powstania, zabiegi hetmana Bohdana Chmielnickiego o uzyskanie pomocy ze strony Ordy Krymskiej oraz reakcję władz i wojsk polskich.

Bardzo dokładnie przedstawiono siły i przebieg tytułowych bitew oraz dokonano oceny działań przeciwników.

Co najważniejsze W. Biernacki obala w swojej książce wiele mitów dotyczących opisanych bitew, które pokutują nawet wśród osób interesujących się historią, a których źródeł należy szukać w ,,Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza.

Publikacja zawiera ponadto liczne fotografie będące reprodukcjami rycin i obrazów z epoki oraz pięć map.

Książka została napisana w oparciu o bogatą bibliografię na którą składają się 94 pozycje, w większości polskojęzyczne. Autor dotarł do wielu niedostępnych powszechnie źródeł.

Całości przyznaję piątkę.

Reasumując, gorąco polecam ,,Żółte Wody–Korsuń 1648” wszystkim zainteresowanym tematyką wojen kozackich.

Komentarze

Dodaj komentarz