Wargaming Zone     

Koronowo 1410
Data: Pi± 08 Paź, 2004
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki "Koronowo 1410", autor Piotr Derdej

Opis:
Tytuł: KORONOWO 1410, Autor: Piotr DERDEJ, Wydawca: Wydawnictwo Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: miękka, Format: 13 x 20, Język: polski, ISBN: 83-11-09951-0, Seria: Historyczne Bitwy, Ilość stron: 182, Ilość fotografii: 15, Ilość map: 1

Recenzja:
Pozycja ,,Koronowo 1410” ukazuje bardzo interesujący etap Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Opisany okres – od zwycięstwa grunwaldzkiego do podpisania Pokoju Toruńskiego – był do tej pory pomijany przez polskich historyków koncentrujących się zwykle na pierwszym etapie walk, do bitwy pod Grunwaldem włącznie. Dlatego bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że ukaże się monografia ,,dopełniająca” świetną książkę A. Nadolskiego ,,Grunwald 1410” (I wyd. 1993).

Pierwszy rozdział książki zaczyna się od opisu działań sił polsko – litewskich od bitwy pod Grunwaldem do początku oblężenia Malborka i próbuje dać odpowiedź na pytanie: co było przyczyną zaniechania przez zwycięzców energicznych działań w celu opanowania krzyżackiej stolicy?

W kolejnych rozdziałach autor przedstawia oblężenie Malborka oraz działania sił obu stron na terenie Prus. Dokładnie ukazano energiczne działania męża opatrznościowego Zakonu - Henryka von Plauen, przy jednoczesnej, niezrozumiałej bezczynności sprzymierzonych. Uwzględniając czynniki wojskowe i polityczne opisano motywy odstąpienia od oblężenia krzyżackiej stolicy i będące skutkiem tego odrodzenie fizyczne oraz moralne państwa i armii krzyżackiej.

W dalszej części przedstawiono odwrót sił sprzymierzonych z Prus oraz przygotowania sił krzyżackich do kontrofensywy oraz próbę najazdu na Wielkopolskę zakończoną bitwą pod Koronowem. W ciekawy i przekonujący sposób, opierając się na licznych źródłach, autor dokonał analizy elementów, które miały wpływ na taki, a nie inny przebieg i wynik bitwy.

Ostatni rozdział książki opisuje ostatni etap konfliktu, do momentu zawarcia pokoju, oraz daje odpowiedź na często nurtujące historyków pytanie – dlaczego zaprzepaszczono zwycięstwo grunwaldzkie?

Publikacja zawiera ponadto liczne fotografie będące reprodukcjami rycin i obrazów z epoki oraz mapę przedstawiającą teren i początkowy etap bitwy pod Koronowem.

Książka została napisana w oparciu o bogatą bibliografię, na którą składa się 35 pozycji, w większości polskojęzycznych.

Całości przyznaję piątkę. Wartości książki nie obniża brak opisu uzbrojenia i organizacji sił zbrojnych przeciwników, ponieważ tematyka ta została wyczerpująco opisania w książce ,,Grunwald 1410”, której kolejne wydanie jest wciąż do nabycia w księgarniach Bellony.

Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka P. Derdeja, która ukaże się w ramach serii HB (jest już autorem ,,Mir – Zieleńce – Dubieńka 1792”, wyd. 2000).

Komentarze

Sob 22 Kwi, 2006 elear napisał:
Niestety podzielam opinię Pana Jarosława Kocznura a propos tej książki. To prosta kompilacja poprzednich publikacji i nikłej ilości źródeł, co gorsza nie uwzględniająca najnowszego (a znanego od ładnych paru lat) stanu badań nad bitwą pod Koronowem i relacjami Długosza (stąd Ci nieszczęśni Tatarzy przepisani z Kuczyńskiego).Zainteresowanych odsyłam na forum. Michał

Nd 16 Kwi, 2006 Gość napisał:
Książkę nabyłem w sprzedaży wysyłkowej i bardzo żałowałem , nie można pisać pracy i w dużej części opierać się tylko na 4 źródłąch , ani słowa o spojrzeniu niemieckim na wojnę 1409 -11 , praca pewnie by nie przeszła nawet na II roku studiów na UW , szkoda ,że bellona naciąga klienta a idiotycznymi wynurzeniami pana Łysiaka to bym się nawet nie przejmował, w dzisiejszych czasach przy dostępie do netu to można taką pracę skomponować przez kilka godzin , szkoda , myślałem iż ujęte zostaną nowe badania na temat bitwy przeciętny klient serii BH jest amatorem a nie zawodowym historynkiem

Czw 09 Gru, 2004 Łysiak napisał:
Nic dodać, nic ująć. Brawo panie Piotrze!!! Tak trzymać i pisać dalej!

Waldemar Łysiak.


Dodaj komentarz