Wargaming Zone     

Powstanie Mahadiego 1882 - 1898
Data: Pon 11 Paź, 2004
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki "Powstanie Mahadiego 1882 - 1898", autor Daniel Gazda

Opis:
Tytuł: POWSTANIE MAHDIEGO 1882 - 1898, Autor: Daniel GAZDA, Wydawca: Wydawnictwo Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: miękka, Format: 13 x 20, Język: polski, ISBN: 83-11-09944-8, Seria: Historyczne Bitwy, Ilość stron: 207, Ilość fotografii: 31, Ilość map: 4.

Recenzja:
We wrześniu doczekaliśmy się wydania - zapowiadanej na pierwszą połowę 2003 r. – książki opisującej tzw. mahdiję, tj. wydarzenia, które miały miejsce w Sudanie w ostatnim dwudziestoleciu XIX w. Opisywane zdarzenia są znane polskiemu czytelnikowi z kart powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy”, a nielicznym osobom hobbystycznie interesującym się tym tematem, głównie z angielskojęzycznych publikacji wydawnictwa ,,Osprey”. Jednakże jest to opis niepełny i zdeformowany fikcją literacką (w powieści) lub subiektywny – widziany oczami historyków angielskich. Książka Daniela Gazdy jest też pierwszą w ramach serii HB publikacją dotycząca wojen kolonialnych toczonych w XIX w.

Autor w pierwszych rozdziałach przedstawia przyczyny i okoliczności, które przyczyniły się do zaistnienia na kartach historii osoby Mahdiego oraz wybuchu powstania antyegipskiego w Sudanie. Dokładnie ukazano przebieg walk z armią egipską, rozwój powstania i jego wpływ na politykę kolonialną Wielkiej Brytanii (sprawa gen. Gordona). W tle ukazano rywalizacje mocarstw europejskich o tereny Afryki. W dalszej części D. Gazda opisuje rozwój powstania, organizację państwa Mahadystów i jego konflikty z Etiopią, Włochami i Belgami. Bardzo szczegółowo opisano angielsko – egipską ofensywę z lat 1897 – 99, która położyła kres istnieniu państwa Mahadystów.

Odrębny rozdział poświęcono organizacji i uzbrojeniu sił zbrojnych antagonistów, a szczególnie rozwojowi technicznemu wojskowości europejskiej.

Warto podkreślić, że D. Gazda jest autorem bardzo obiektywnym: rzetelnie i bezstronnie przedstawia racje i działania stron konfliktu (czego niestety nie można powiedzieć o autorach angielskich, których pracę dotyczące tej tematyki czytałem).

Książka została napisana w oparciu o bogatą bibliografię na którą składa się 35 pozycji, w większości angielsko- i polskojęzycznych.

Generalnie książkę D. Gazdy oceniam bardzo wysoko (na 5), polecam jej lekturę i wyrażam nadzieję, iż w ramach HB doczekamy się kolejnych publikacji dotyczących konfliktów kolonialnych.

Komentarze

Dodaj komentarz