Wargaming Zone     

Vicksburg 1862 - 1863
Data: Wt 02 Lis, 2004
Autor: Paweł Zatryb
Recenzja książki "Vicksburg 1862 - 1863", autor Jarosław Wojtczak

Opis:
Tytuł: VICKSBURG 1862 - 1863, Autor: Jarosław Wojtczak, Wydawca: Wydawnictwo Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: miękka, Format: 13 x 20, Język: polski, ISBN: 83-11-09995-2, Seria: Historyczne Bitwy, Ilość stron: 368, Ilość ilustracji: 31, Ilość map: 5

Recenzja:
W połowie października ukazała się 7 już w serii ,,Historyczne Bitwy” pozycja autorstwa Jarosława Wojtczaka. Specjalizujący się w tematyce wojen prowadzonych przez Anglosasów J. Wojtczak opisał tym razem jedną z ważniejszych kampanii amerykańskiej wojny secesyjnej – walki o Vicksburg. Warto przypomnieć, że tematyka tej wojny w ramach serii ,,HB” była już poruszona w świetnej książce G. Swobody ,,Gettysburg 1863” (wyd. I – 1991; wyd. II – 2000).

W pierwszym rozdziale książki J. Wojtczak daje odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego rzeka Missisipi i położone nad nią miasteczko Vicksburg miało tak duże znaczenie dla obu stron konfliktu? Uzupełnieniem jest opis wstępnych walk na rzece oraz opanowania przez siły Unii Nowego Orleanu.

W kolejnych rozdziałach autor ogólnie przedstawia polityczne, społeczne i gospodarcze przyczyny wybuchu wojny secesyjnej. Krótko omawia organizację i uzbrojenie sił zbrojnych przeciwników, a następnie ukazuje – praktycznie nie znany dotąd polskiemu czytelnikowi – temat krwawej wojny w stanach pogranicznych w latach 1861 – 1862 oraz podejmowane przez Konfederację próby opanowania terytoriów określanych potem jako ,,Dziki Zachód”. Prawdziwym rarytasem jest też ukazanie stosunku Indian do wojny i ich czynnego udziału w walkach w początkowym okresie walk.

W dalszej części J. Wojtczak przedstawia postać generała wojsk Unii U. Granta oraz koncentruje się na opisie dwóch przeprowadzonych w latach 1862 – 1863 federalnych ofensyw na Vicksburg, przyczynach okrążenia armii konfederackiej w mieście, jego oblężeniu i wreszcie kapitulacji. Walorem tej części książki jest dokładny opis kilku bitew stoczonych w wyżej wymienionym okresie na zachodnim teatrze wojny secesyjnej, z niezwykle zaciekłymi i krwawymi starciami pod Shiloh i Murfreesboro na czele.

W ciekawy i przekonujący sposób, opierając się na licznych źródłach, autor dokonał analizy elementów, które miały wpływ na taki, a nie inny przebieg i wynik walk.

Ostatni rozdział w dużym skrócie opisuje końcowy etap wojny na Zachodzie i dalsze losy dowódców wrogich armii z tego frontu wojny secesyjnej.

Publikacja zawiera ponadto liczne fotografie będące reprodukcjami rycin i obrazów z epoki oraz mapy przedstawiające teren walk, przebieg decydującej o zamknięciu okrążenia bitwy pod Champion Hill oraz oblężenie samego Vicksburga.

Książka została napisana w oparciu o bogatą bibliografię, na którą składa się 27 pozycji, w większości anglojęzycznych.

Całości przyznaję 5 (piątkę). Wartości książki nie obniża brak bardziej szczegółowego opisu uzbrojenia i organizacji sił zbrojnych przeciwników, ponieważ tematyka ta została wyczerpująco opisania w książce ,,Gettysburg”, której drugie wydanie jest wciąż dostępne w księgarniach Bellony.

Na zakończenie dodam, że z niecierpliwością będę czekał na kolejną książkę autorstwa J. Wojtczaka.

Komentarze

Wt 02 Lis, 2004 rrober napisał:
Jeszcze nie zdążyłem przeczytać tej pozycji, ale już po przekartkowaniu poszczególnych rozdziałów widać, że jest to bardzo interesująca praca. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę niewielką liczbę publikacji w jęz. polskim poświęconych tej tematyce.
Generalnie ACW jest ciekawym okresem dla wargamingu - szkoda, że u nas na Bemowie okres ten popadł w niemal całkowite zapomnienie.


Dodaj komentarz