Wargaming Zone     

Historia działań specjalnych. Od wojny trojańskiej do II wojny światowej
Data: Nd 12 Gru, 2004
Autor: Marcin Gawęda
Recenzja książki "Historia działań specjalnych. Od wojny trojańskiej do II wojny światowej", autor Hubert Królikowski

Opis:
Tytuł: Historia działań specjalnych. Od wojny trojańskiej do II wojny światowej, Autor: Hubert Królikowski, Wydawca: Dom Wydawniczy Bellona, Rok wydania: 2004, Oprawa: miękka, Format: 125x195 mm, Język: polski, ISBN 8311099243, Ilość stron: 240 stron, Ilość ilustracji: 16

Recenzja:
Pojawienie się na rynku pozycji o działaniach sił specjalnych, w świetle tego co się dzieje w Iraku, nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że jak nas informuje autor w podtytule, działaniami specjalnymi zajmuje się na przestrzeni od starożytności do wybuchu II wojny światowej. Tym samym celem książki jest przedstawienie historii szeroko pojętych działań specjalnych. Historia niekonwencjonalnych działań bojowych zaczyna się bowiem już w czasie wojny trojańskiej (słynny koń trojański).

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów:

1. Geneza działań specjalnych

2. Od starożytności po czasy współczesne

3. Wiek XIX

4. Pierwsza Wojna Światowa

5. Okres międzywojenny

6. Zakończenie

Każdy z rozdziałów przedstawia działania na lądzie i morzu, oraz działania polskie; autor zwraca także uwagę na prace teoretyczne. Autor przyjął bardzo szeroką definicję działań specjalnych począwszy od partyzanckich i przeciwpartyzanckich, poprzez sabotaż i dywersję, aż po działania psychologiczne. Tak szerokie ujęcie tematu daje nam wprawdzie dość szerokie tło tego rodzaju niekonwencjonalnych działań do 1939 roku, ale jednocześnie powoduje, że w niewielkiej objętościowo pracy wiele zagadnień zostanie tylko zasygnalizowanych. Przykładowo w działaniach specjalnych I wojny o stosstruppen mamy zaledwie jeden ogólny akapit. Przyznam, że miałem pewien niedosyt. Autor rekompensuje nam to jednak dość dokładną i ciekawą charakterystyką innego rodzaju działań specjalnych: dywersyjnych i sabotażowych. Jest to o tyle interesujący i frapujący temat – uznał tak zapewne także autor książki – że z tego typu działaniami łączą się pierwsze próby wykorzystywania do transportu ludzi samolotów i użycie spadochronów.

Książka ma charakter syntezy, a jej niewielkie rozmiary powodują, że ta synteza musi być – i jest – zwięzła. Co za tym idzie są tematy, które omawiane są bardzo lakonicznie lub tylko zasygnalizowane. Przykładowo sporo miejsca poświęca autor zagadnieniu wojny trojańskiej, czy w ogóle działaniom sił specjalnych w starożytności, ale ja nie znalazłem nawet wzmianki o specjalnym oddziale przygotowanym do wspinaczki wysokogórskiej w armii Aleksandra Wielkiego. Po prostu książka jest niewielka objętościowo, a przyjęty przez autora zakres zainteresowania – na 240 stron małego formatu – zbyt szeroki. Niemniej znajdujemy tam wiele informacji na temat działań specjalnych, w dużej mierze opartych na literaturze obcojęzycznej. Wspomniani są więc w książce i lisowczycy, i asasyni, i ninja, ale też działania specjalne Legii Cudzoziemskiej, Freikorpusów, czy partyzantki w niemieckich koloniach w Afryce, na działaniach sabotażowo-dywersyjnych w I wojnie i okresie międzywojennym kończąc. Są także ciekawe wzmianki mogące zainteresować pasjonatów wojsk spadochronowych, które w okresie międzywojennym testowane są w wielu krajach (m. in. także w Polsce). Wydaje się jednak, że autor mógł opuścić niektóre zagadnienia mniej związane z działaniami specjalnymi (wliczanie do nich działań podjazdowych np. kozaków w XVII wieku, czy lisowczyków jest bowiem chyba nieco naciągane), a skupić się na innych (np. mniej znane i bardzo ciekawe działania specjalne w XIX wieku). Warto podkreślić, że autor nie ogranicza się do omawiania działań specjalnych na lądzie, ale także na morzu (np. dywersja morska w czasie I wojny). Książkę kończy zakończenie, w którym autor bardzo skrótowo odnosi się do działań specjalnych w II Wojnie Światowej.

Hubert Królikowski znany jest jako autor pozycji poświęconych działaniom sił specjalnych nie można więc mieć zastrzeżeń do warsztatu. Książka opatrzona jest w liczne przypisy, a bibliografia zawiera kilka stron pozycji, w znacznej mierze obcojęzycznych. Książka mimo swoich niewielkich rozmiarów godna jest polecenia wszystkim, którzy interesują się niekonwencjonalnymi metodami działań bojowych.

Komentarze

Dodaj komentarz